Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Forum Państwa Suderlandzkiego
Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Wersja do druku

+- Forum Państwa Suderlandzkiego (http://suderland.y0.pl)
+-- Dział: Place Miast i Kawiarenki - miejsce dyskusji (http://suderland.y0.pl/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Kultura, Nauka, Sport i Gospodarka (http://suderland.y0.pl/forumdisplay.php?fid=238)
+--- Wątek: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli (/showthread.php?tid=2590)

Strony: 1 2


Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Norbert Byfyj - 06.02.2019

Bardzo ciekawą kwestią w naszym systemie gospodarczym jest to, że nawet jeżeli ktoś zrzeknie się obywatelstwa to jej wszystkie pieniądze w banku zostają, co powoduje sytuację  w której zalegać potrafią niemałe kwoty które sobie tam leżą i trochę sztucznie nawet podbijają inflację gdyż nie są one w obiegu przez ten cały czas.

Pytanie wiec do obywateli mam następujące:
  1. Czy należy pozbawiać byłych obywateli ich kont w banku
  2. Jeżeli tak to co należy zrobić, jeżeli właściciel konta będzie chciał ponownie ubiegać się o obywatelstwo?
Zapraszam do dyskusji.


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Gustaw II Vladerewski - 06.02.2019

pytanie numer:
1. Według mnie dopiero po znaczącej nieusprawiedliwionej nieobecności.
2. Powinien sobie zrobić nowe.


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Norbert Byfyj - 06.02.2019

(06.02.2019, 22:00)Gustaw II Vladerewski napisał(a): 1. Według mnie dopiero po znaczącej nieusprawiedliwionej nieobecności.

Chciałbym zauważyć że według naszego prawa to wychodzi niemal półroczny okres


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Karl von Schwarzengrau - 06.02.2019

1. Tak, a pieniądze powinny trafić do skarbu państwa.
2. Hmm... Ja bym dał rozwiązanie, że po utracie obywatelstwa, jeśli osoba ponownie zyska obywatelstwo w przeciągu 3 miesięcy to może odzyskać 50% kwoty jaka była na koncie. Jeśli czas minie to taka osoba nie ma prawa do odzyskania nawet części pieniędzy.


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Ferdynand Dugosz - 07.02.2019

1. Tak
2. Można gdzieś zapisywać kwoty. Jeżeli obywatelstwo stracił przez swoje występki i nie dobrowolnie, to pieniądze powinny przepaść. Jeżeli ktoś zwyczajnie nie wchodził i w pewnym momencie chciałby wrócić, to mógłby się o pieniądze ubiegać. Ale nie wszystkie.


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Norbert Byfyj - 07.02.2019

(07.02.2019, 12:01)Ferdynand Dugosz napisał(a): 2. Można gdzieś zapisywać kwoty. Jeżeli obywatelstwo stracił przez swoje występki i nie dobrowolnie, to pieniądze powinny przepaść. Jeżeli ktoś zwyczajnie nie wchodził i w pewnym momencie chciałby wrócić, to mógłby się o pieniądze ubiegać. Ale nie wszystkie.

Tutaj widziałbym jedną kwestie sporną, gdyż nie mam pewności co do tego jaka to sytuacja zatracić przez swoje występki, gdyż mówi mi to co najwyżej o przypadku niejakiego Kusarigamy Zjawy, gdyż pozostałe przypadki to zatracenie przez brak aktywności lub samodzielne (a w jednym przypadku prawdopodobnie wymuszenie) zrzeczenia się obywatelstwa. O ile pierwszy Pan tutaj przytoczył to nie wiem czy takie dobrowolne w pańskim mniemaniu należałoby traktować inaczej.


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Ferdynand Dugosz - 07.02.2019

Chodzi o przypadki, gdy osoba traci obywatelstwo w wyniku wyroku sądowego. Pomijając brak aktywności. Doskonale też rozumiem, że wielu ludzi samemu zrzeka się obywatelstwa, zanim jeszcze sąd zdąży wydać wyrok. Wtedy sąd może zdecydować, czy odebrać konto, czy nie.


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Gregory Mykko - 07.02.2019

Wiele już było wspomniane wcześniej, więc moje przemyślenia rewolucją nie będą, ale...

Pomijając sytuacje jak ze Zjawą wprowadziłbym taką zasadę: dobrowolne zrzeczenie się obywatelstwa - kasacja konta bankowego; jego utrata przez nieaktywność - konto zostawiamy
Wadą tego pomysłu jest trzymanie kont, które już mogą się nigdy nie uaktywnić, ale na to też jest sposób - ograniczona ważność takiego "uśpionego konta". Po ustalonym czasie, dajmy na przykład 2 lata, może mniej, konto zostaje ostatecznie skasowane, jeśli jego właściciel nie wróci do kraju.
Takie rozwiązanie dałoby furtkę osobom które chwilowo muszą opuścić kraj z powodu studiów czy realiozy.

Jeśli państwo by jednak potrzebowało natychmiast pieniędzy, a konta uśpione byłyby pełne, można by wprowadzić inną zasadę - konta fikcyjne. Państwo korzysta z pieniędzy nieaktywnych obywateli, jednak posiada informację na temat stanu ich kont. W przypadku powrotu obywateli pieniądze muszą być jednak zwrócone. Tutaj też oczywiście mamy ważność konta - po upływie ustalonego terminu informacja jest kasowana i pieniądze stają się ostatecznie państwowe. Z założenia jest to jednak rozwiązanie na czarną godzinę i lepiej żebyśmy go nigdy nie zastosowali.


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Ferdynand Dugosz - 08.02.2019

2 lata to naprawdę za dużo. Dałbym pół roku, ponieważ jeżeli ktoś przez tyle czasu nie znalazł czasu na mikronacje, to zwyczajnie sobie odpuścił. Bez obrazy dla studiujących, ale wejść na forum można nawet z telefonu w kiblu. I nie wierzę, że przez tyle miesięcy grafik nie pozwalał na przynajmniej 5 minut obecności. Dlatego nie ma co trzymać kont dla osób, które już to nie kręci i nie wrócą.


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Karl von Schwarzengrau - 08.02.2019

(08.02.2019, 16:04)Ferdynand Dugosz napisał(a): Bez obrazy dla studiujących, ale wejść na forum można nawet z telefonu w kiblu. I nie wierzę, że przez tyle miesięcy grafik nie pozwalał na przynajmniej 5 minut obecności.

Taki mały offtop, ale jeszcze rok temu zostałby Pan zjedzony przez pewnego byłego obywatela za te stwierdzenie. I nie tylko jego, bo wielu podzielało jego opinię, ale na szczęście doświadczeniem mikronacyjnym niektórzy przejrzeli na oczy.
Do osób studiujących dodałbym jeszcze uciemiężonych licealistów (również bez obrazy Wink ) jak i osoby z zepsutym skypem na wakacje.

A tak w temacie to 6 miesięcy to jeszcze za dużo. Wystarczą 3 miesiące. Z doświadczenia wiem, że mniej więcej w takim okresie da radę uporać się z większością problemów życia realnego, a jeśli chodzi o szkołę i studia... To nagromadzenie egzaminów, sprawdzianów i innych takich trwa ok. miesiąca.


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Norbert Byfyj - 08.02.2019

Mógłbym się sam osobiście wachać czy może 4 miesiące, gdyż sam swoją największą nieaktywność utrzymywałem na styk te 3 miesiące, ale to taka moja niepewność.


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Ferdynand Dugosz - 08.02.2019

Jak dla mnie, to im krócej, tym lepiej. Ale Panowie lepiej wiedzą, ile tego czasu powinni mieć pozbawieni suderlandzkiego obywatelstwa ludzie. Więc póki co, 3 miesiące również dla mnie brzmią dobrze. Bądź cztery, jeżeli rzeczywiście niektórzy tyle go potrzebują. Jednak nie zapominajmy też, że to czas od utraty obywatelstwa za nieaktywność.


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Gregory Mykko - 08.02.2019

Kilka miesięcy to zbyt radykalne podejście. Dałbym okres roku albo więcej. Przy czym zwracam uwagę że każdy potrzebuje odpowiedniej dla siebie ilości czasu na uporanie się ze sprawami realnymi i nie da się całkiem sprawiedliwie dla wszystkich ustalić wymagany czas. Zwróćmy uwagę, ze niekiedy niektórzy mogą opuścić mikronacje żeby uporać się z danym rokiem szkolnym (maturzyści) albo rokiem studenckim (taką drogę z tego co wiem obrał Eberhard von Razorin). Plus dochodzą inne czynniki, takie jak wypalenie i brak chęci do działania, które mogą to jeszcze dodatkowo wydłużyć.


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Norbert Byfyj - 08.02.2019

(08.02.2019, 22:25)Grzegorz Brzęczyszczykiewicz napisał(a): Kilka miesięcy to zbyt radykalne podejście. Dałbym okres roku albo więcej. Przy czym zwracam uwagę że każdy potrzebuje odpowiedniej dla siebie ilości czasu na uporanie się ze sprawami realnymi i nie da się całkiem sprawiedliwie dla wszystkich ustalić wymagany czas. Zwróćmy uwagę, ze niekiedy niektórzy mogą opuścić mikronacje żeby uporać się z danym rokiem szkolnym (maturzyści) albo rokiem studenckim (taką drogę z tego co wiem obrał Eberhard von Razorin). Plus dochodzą inne czynniki, takie jak wypalenie i brak chęci do działania, które mogą to jeszcze dodatkowo wydłużyć.

Z tego co wiem jestem maturzystą i wyrobiłem 3 miesiące nieaktywności, zaś rok temu Panowie von Schwarznegrau i Dmowski niemal brak. W przypadku Eberharda von Razorina słyszałem o tym że juz nas porzucił na dobre, tylko nie miał odwagi tego napisać na forum. Poza tym czy wsumowanie łączne jakiegoś roku nieaktywności dla przeleżenia środków w warunkach, gdzie mamy 4 kadencje senatu na rok to nie jest przesada i tak?


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Ryszard Maj - 08.02.2019

Nasza konstytucja została skonstruowana w taki sposób, że otacza opieką prawną jedynie osoby posiadające status "obywatela". Zatem jeżeli ktoś straci obywatelstwo (obojętnie w jaki sposób) nie jest już chroniony i nie jest chroniony jego majątek oraz konta bankowe. Nie ma wówczas żadnych przeszkód, aby takie konto zlikwidować, uśpić czy przekazać państwu. Sama ustawa o systemie bankowym mówi, że "KOF przysługuje każdemu obywatelowi Republiki Suderlandu", czyli a contrario nie przysługuje nie-obywatelom.

Podobny temat został już zresztą kiedyś poruszony. Niejaki Mortes powrócił do kraju i ponownie ubiegał się o obywatelstwo. Chciał przy tym uzyskać wszystkie swoje dawne tytuły naukowe, co spotkało się z krytyką. Mortes miał bowiem kilka tytułów nadanych mu przez Fryderyka Marksa w początkach Suderlandu. Pan Fryderyk nadawał te tytuły niemal że losowo, ale nie było wówczas żadnego systemu edukacji i nikt się tym nie zajmował. Mortes nas opuścił, a w międzyczasie uchwalono ustawę regulującą tą kwestię. Zweryfikowano również osoby posiadające już tytuły i doprowadzono do stanu, w którym mniej więcej każdy posiadacz tytułu na niego zasługiwał. Dlatego kiedy Mortes zażądał przyznania mu ponownie tytułów wiele osób czuło rozgoryczenie. Oczywiście przyznanie mu tych tytułów z automatu byłoby czystą niesprawiedliwością, dlatego na kanwie wielu debat przeprowadzonych w salach Suderlandzkiej Akademii Nauk ustalono, że w momencie utraty obywatelstwa zanika więź mikronauty z państwem i tym samym traci wszystkie swoje osiągnięcia i cały swój majątek. Po ewentualnym powrocie musi zaczynać od nowa.

Taka jest zasada, ale od zasady są wyjątki. "Nowy" (powracający) obywatel po ponownym uzyskaniu obywatelstwa może się starać o przywrócenie mu zdobytych już osiągnięć i odzyskanie należących do niego wcześniej własności. Jednakże nie jest to proces automatyczny i wymaga od niego zaangażowania. Powinien wnieść wnioski do właściwych organów o przywrócenie konkretnych składników, które powinny być właściwie uzasadnione. Wówczas organ podejmuje decyzje, która może zostać zaskarżona. Procedury te nie są regulowane ustawowo (a powinny), ale taką wykładnie przyjęto dawno, dawno temu.


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Norbert Byfyj - 14.02.2019

Widzę że nie ma co więcej już prowadzić debaty, gdyż mniej więcej jest wypracowana dosyć prosta logika tego jak należy w tej kwestii postępować. Wkrótce projekt ustawy pojawi się w senacie.


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Norbert Byfyj - 14.02.2019

Projekt JEST. Osoby które sa poza senatem mogą się teraz wypowiedzieć.


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Ryszard Maj - 14.02.2019

Podoba mi się ten projekt ustawy, a wszystko co istotne zostało w nim zawarte. Zaproponowałbym może dodanie przepisu, który głosi, że obywatel po powrocie, występujący o przyznanie KOF, otrzymuje poprzednie konto (oczywiście odzyskiwanie środków pozostanie osobną procedurą). Chodzi o to, żeby ograniczyć tworzenie nowych kont w systemie.


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Ferdynand Dugosz - 15.02.2019

Ja również uważam, że zostało to dobrze napisane. Chyba zawarto tam wszystko, nad czym tutaj debatowaliśmy.


RE: Konsultacja społeczna - konta bankowe byłych obywateli - Stanisław Dmowski - 24.02.2019

W Senacie trwa właśnie głosowanie nad projektem tejże ustawy. Dla mnie osobiście jest ona nie do przyjęcia. Wyobrażam sobie już na swoim przykładzie to, gdybym został pozbawiony obywatelstwa, państwo wydrenowałoby ze mnie fortunę, na którą ciężko pracowałem miesiącami. Nikt nie bierze pod uwagę faktu, że pewne osoby mogą przepadnąć bez słowa i nagle wrócić. Perspektywa utraty swojego dorobku jest bardzo zniechęcająca, nawet jeśli pieniądze u nas niewiele znaczą.

Dodatkowo pomysł pana Maja, by wnioskować o zwrot pieniędzy jest groteskowy. Czy wyobraża sobie Pan coś takiego? Jeśli już chcecie się zabierać za coś takiego to albo konfiskować na amen albo nie tykać tych pieniędzy i tyle.