Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Forum Państwa Suderlandzkiego
Generał na prezydenta! - Wersja do druku

+- Forum Państwa Suderlandzkiego (http://suderland.y0.pl)
+-- Dział: Place Miast i Kawiarenki - miejsce dyskusji (http://suderland.y0.pl/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Polityka i Społeczeństwo (http://suderland.y0.pl/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Wątek: Generał na prezydenta! (/showthread.php?tid=2705)

Generał na prezydenta! - Stanisław Dmowski - 01.03.2019

Drodzy Suderlandczycy!

Już jutro będziecie mieli możliwość wzięcia udziału w wyborach prezydenckich, w których to startuje moja skromna osoba. Chciałbym przedstawić po krótce zarys programu, który nie ukrywam, był pisany na kolanie. Zabrakło mi czasu na precyzyjne dopracowanie szczegółów jak i również zostałem zaskoczony tak szybkim rozpisaniem wyborów. Niemniej jednak wyzwanie podejmuję, zarówno kolega Karl jak i inni przekonywali mnie do aktywniejszego włączenia się w życie Republiki, co robię. Oto krótki zarys programu:

Dyplomacja realna

Będę starał się forsować w porozumieniu z Kierownikiem RSZ swój plan na politykę zagraniczną, którą to można określić w słowie suwerenność. Sami widzicie, że obecnie dyplomacja w mikroświecie zanikła w stopniu prawie że całkowitym. Potęgi takie jak Sarmacja czy Dreamland zamknęły się w sobie, co jakiś czas przerzucając się między sobą mięsem. Bialenia się skończyła. Chciałbym, by Suderland stał się trzecią siłą mikroświata. Jest to cel naprawdę możliwy. Mamy społeczeństwo zwarte, zaprawione w bojach i co najważniejsze, oddane tylko naszej Ojczyźnie. Będziemy podejmować starania nad polepszeniem stosunków zarówno z Sarmacją jak i Dreamlandem, jednak nic na siłę. Wykuwajmy swoją potęgę i rozmawiajmy.

Poświęcę osobne kilka słów na temat polityki w rejonie Nordaty. Z zaciekawieniem przyjąłem wypowiedzi mieszkańców Nordaty o potrzebie zgody, polepszenia stosunków i przyszłości kontynentu. Pomimo tego, iż państwo, które reprezentują, nie cieszy się dobrą opinią, zwłaszcza gdy idzie o praworządność. Jestem w stanie siąść do stołu, jednak pod pewnymi warunkami.

Sztuka i inicjatywy

Prezydent powinien inicjować dyskusje i działania w państwie. Będę starał się pobudzać aktywność obywatelską poprzez organizowanie przeróżnych wydarzeń, inicjatyw naukowych i kulturalnych.

Konstytucja obywatelu!

Uważam to za główny punkt mojego programu. Wiemy o tym, że w obecnej sytuacji demograficznej nie jesteśmy w stanie realizować wszystkich punktów wyznaczonych przez akt konstytucyjny z roku 2016 r. Wymaga ona nowelizacji, przystosowania do nowej sytuacji. Zobowiązuję się zainicjować obrady wszystkich stronnictw politycznych. Do przemyślenia nie jest tylko sprawa Sądu Najwyższego, ale kierownictw, senatu i prezydenta, na co będę naciskał.

Obywatele! Specjalnie wyciągnąłem z szafy zakurzony mundur, który kiedyś zwykłem nosić przy okazji pracy w Departamencie Bezpieczeństwa. Od tej pory będzie mi on znów towarzyszyć. Demokracja demokracją, ale ktoś tym musi rządzić. Jednak i wy też musicie zakasać rękawy. Wszyscy musimy pracować dla Republiki, stosownie do zainteresowań na polach czynu społecznego. Znacie moje zalety, znacie również wady. Liczę, że w wyborach uzyskam aklamację, co będzie głosem poparcia dla programu przemian. 

Niech żyje Suderland!
gen. Stanisław Dmowski

RE: Generał na prezydenta! - Norbert Byfyj - 01.03.2019

Program skromny, acz wydaje się że bardzo możliwy do realizacji.

Tak zapytam, bo nie pamiętam nominacji generalskiej dla Pana, czemu taka tytularia?.

RE: Generał na prezydenta! - Karl von Schwarzengrau - 01.03.2019

Towarzysz Dmowski został mianowany przeze mnie na Generała Brygady kiedy dowodził WSI.
A program skromny, ale dobry. Po co obiecywać gruszki na wierzbie?

RE: Generał na prezydenta! - Ferdynand Dugosz - 01.03.2019

Program stosowny do naszej aktualnej sytuacji. Nie możemy obiecywać sobie wielkich rewolucji, bo inaczej nie podołamy i zniechęcimy się tylko. Małymi krokami do celu. Potęgę odbudowuje się powoli.

RE: Generał na prezydenta! - Stanisław Dmowski - 02.03.2019

Dziękuję towarzyszom za wszelkie uwagi. Są one dla mnie bardzo cenne.

RE: Generał na prezydenta! - Ryszard Maj - 03.03.2019

Jestem lekko zawiedziony tym programem, ale rozumiem, że z uwagi na brak kontrkandydatów, był on dla Pana jedynie formalnością. Zaskakuje natomiast zmiana polityki względem Federacji (bo to o nią tu głównie chodzi). Być może zmiana tamtejszej władzy jest dobrą okazją do szukania porozumienia, gdyż bądź co bądź, osobnicy o dyktatorskich zapędach, budujący swój polityczny image na atakowaniu Suderlandu, zostali odsunięci od stołka. Będę śledził ten temat.

Pozostaje jeszcze temat konstytucji. Jestem ciekaw co uda się Panu zdziałać na tej płaszczyźnie, bowiem prace nad nową konstytucją trwają już kilka dobrych miesięcy. Jako ich główny motor muszę zmagać się ze wszystkimi problemami samodzielnie, więc nie pogardzę pomocą. Mam tylko nadzieję, że nie będzie się Pan starał przepchnąć jakiegokolwiek projektu, byleby tylko wprowadzić zmiany jak najszybciej. Nie po to tyle już pomysłów zostało odrzuconych.

W każdym razie chciałbym napisać to wyraźnie - trzymam za Pana kciuki i życzę powodzenia!

RE: Generał na prezydenta! - Stanisław Dmowski - 03.03.2019

Im dłuższe programy tym trudniejsze do realizacji a nie chciałbym zawieść nadziei we mnie pokładanych. Jeśli idzie o Konstytucję, mam pewien pomysł, jak w dość efektowny pomysł przeprowadzić debatę, nie będziemy się spieszyć, zależy nam na wypracowaniu zmian, które zaowocują sukcesami.

Sprawa Federacji, ja się zbytnio nie nastawiam, zobaczymy, jakie będzie nastawienie drugiej strony  Oczywiście mam sprecyzowaną już listę warunków wstępnych, szanować się trzeba.

RE: Generał na prezydenta! - Stanisław Dmowski - 04.03.2019

Wyniki cały czas jeszcze są nieoficjalne, oczekuję na oficjalne obwieszczenie, jednak już w tym momencie chciałbym podziękować wszystkim, którzy zechcieli na mnie głosować, wszystkim, którzy zaufali. Wasz głos nie poszedł na marne!

Na początku chciałbym przeprosić za kampanię wyborczą. Zabrakło mi niestety czasu, by pokusić się o większą dozę retoryki, haseł i punktów programowych. Udało mi się przedstawić program, jak na kandydata, dość lakoniczny. Jednak przez tą formę jest on bardziej treściwy i dający się spełnić. Nie obiecałem gruszek na wierzbie, daleki jestem od wyznawanego kiedyś populizmu. Postulowałem i postuluję nadal, by prezydent korzystał z przydanych mu przez konstytucję uprawnień takich jak nadawanie odznaczeń, inicjowanie życia i bycie strażnikiem przestrzegania konstytucji.

Nie mam jednak ambicji, by zamykać się w złotej klatce prezydenckiej godności. Chciałbym aktywnie uczestniczyć w polityce krajowej i kształtować wizję polityki zagranicznej. Deklaruję chęć pełnej współpracy z parlamentem i poparcie dla projektów, które będą służyć Republice. Liczę jednocześnie na wsparcie mych działań przez kolegów senatorów. Myślę, że razem uda nam się zrobić wiele dobrych rzeczy w tym kraju. 

Dziękuję!
[Obrazek: 534550710a5b0.bmp]

RE: Generał na prezydenta! - Ryszard Maj - 06.03.2019

Panie Dmowski, nieoficjalnie gratuluję, ale z obszerniejszym przemówieniem zaczekam na oficjalne obwieszczenie wyników czy zorganizowane po nich zaprzysiężenie. Mam nadzieję, że nastąpi ono już niedługo.

RE: Generał na prezydenta! - Karl von Schwarzengrau - 06.03.2019

Obwieszczenie CKW będzie jutro w godzinach około południowych.

RE: Generał na prezydenta! - Stanisław Dmowski - 31.03.2019

Niebawem minie pierwszy miesiąc mojego rezydowania w pałacu prezydenckim. Muszę się przyznać, że nie należał on do najbardziej pracowitych z mojej strony. Kilka podpisanych ustaw i kilka zawetowanych, taki jest bilans tych 30 dni, które lada moment miną. Niestety senat nie wyraził woli współpracy ze mną jako głową państwa. Pomimo moich usilnych próśb projekty ustawy o kontach bankowych a także noweli do kodeksu karnego przeszły. Tej pierwszej ustawy nie udało mi się zatrzymać, SN najpewniej uzna ją za konstytucyjną i tyle. Co do drugiej walka trwa i będzie trwać. 

Nowelizacja kodeksu karnego wykreślająca punkt o nieodnoszeniu się KK do wydarzeń sprzed jego powstania to niesłychany precedens. Wszakże w normalnym państwie obowiązuje coś takiego jak "lex retro non agit" tj. prawo nie działa wstecz. Nawet jeśli projekt zostanie przepchnięty przez senat to mądry sędzia uzna go za niekonstytucyjny. O ile będzie to mądry sędzia. Dlatego apeluję do rozumów naszych senatorów o nieupokarzanie naszego prawa i odrzucenie w najbliższym głosowaniu tejże nowelizacji.

Niektórzy z Was pytali się mnie, czy mam zamiar stworzyć partię polityczną. W końcu bez oparcia w parlamencie nie ma co myśleć o realnych rządach. Zmartwię tych, którzy tego oczekiwali. Partia nie powstanie. Doświadczenia z Alternatywy nauczyły mnie wiele, dlatego nie będę forsował już tej koncepcji. Nasunął się jednak inny pomysł, szczegóły w najbliższych dniach.

RE: Generał na prezydenta! - Karl von Schwarzengrau - 31.03.2019

Współpraca =/= podporządkowanie. A tego oczekuje Pan od Senatu. I tego Pan nie uzyska.

RE: Generał na prezydenta! - Stanisław Dmowski - 31.03.2019

Domyślałem się, że wyskoczy Pan właśnie z czymś takim. Z pańskich ust brzmi to dość dziwnie. Tyle komentarza na obecną chwilę Smile

RE: Generał na prezydenta! - Karl von Schwarzengrau - 31.03.2019

(31.03.2019, 16:55)Stanisław Dmowski napisał(a): Domyślałem się, że wyskoczy Pan właśnie z czymś takim. Z pańskich ust brzmi to dość dziwnie. Tyle komentarza na obecną chwilę Smile

Z pańskich ust również wiele wypowiedzianych słów i zdań brzmi dosyć dziwnie Smile

RE: Generał na prezydenta! - Ryszard Maj - 31.03.2019

(31.03.2019, 16:50)Stanisław Dmowski napisał(a): Nowelizacja kodeksu karnego wykreślająca punkt o nieodnoszeniu się KK do wydarzeń sprzed jego powstania to niesłychany precedens. Wszakże w normalnym państwie obowiązuje coś takiego jak "lex retro non agit" tj. prawo nie działa wstecz.

Zakaz retroaktywności prawa represyjnego wynika i tak z art. 1 ust. 1 naszej konstytucji.

RE: Generał na prezydenta! - Stanisław Dmowski - 13.04.2019

(31.03.2019, 21:03)Ryszard Maj napisał(a):
(31.03.2019, 16:50)Stanisław Dmowski napisał(a): Nowelizacja kodeksu karnego wykreślająca punkt o nieodnoszeniu się KK do wydarzeń sprzed jego powstania to niesłychany precedens. Wszakże w normalnym państwie obowiązuje coś takiego jak "lex retro non agit" tj. prawo nie działa wstecz.

Zakaz retroaktywności prawa represyjnego wynika i tak z art. 1 ust. 1 naszej konstytucji.

Oczywiście, dlatego dobrze się stało, że zmiany zostały odrzucone, ponieważ spowodowałyby one niemały zamęt prawny.