Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Nasz układ planetarny
A więc jak zapowiadałem, publikuję w końcu opis zmian. Jest to bardziej rzecz przeznaczona dla osób pokroju Ronona Dexa, by wiedziały co, gdzie i dlaczego. Jeśli ktoś się nie zapoznawał z modelem BAK, to raczej nie znajdzie tu nic interesującego. Bardziej szczegółowej analizy nie przewiduje. Myślę, że jeżeli ktoś będzie zainteresowany, sam porówna dane na podstawie tego, co tu napisałem. Tutaj link do modelu BAK: http://www.bialenia.org.pl/?page_id=2610

Zaczynając od Vulkana, jako że żadnych danych dotyczących gwiazdy BAK nie opublikowało...
Przy tej planecie praktycznie wszystko jest tak, jak w modelu BAK. Promienie się zgadzają, orbity też. Temperatury również są tak wysokie, jak powinny być, więc tu bez zmian. Jedynie raz przesuwałem tą planetę dalej od słońca dlatego, że dalszy z księżyców się rozpadał.

Następny jest rzecz jasna Pollin. Tutaj również wszystko się w miarę zgadza poza oczywistym faktem, ze nie ma drugiego Księżyca. Pomijam już kwestię jego wpływu na życie na naszej planecie. W takiej odległości miał on tendencje do uciekania, a w dodatku skutecznie destabilizował orbitę Pollinu. A ja dążyłem do tego, by system ten był jak najbardziej stabilny. Także ostatecznie zrobiłem po prostu tak, że w symulatorze wybrałem symulację "Słońce, Ziemia i Księżyc", pozmieniałem nazwy i dopiero na tym budowałem resztę układu. Dzięki temu wszystko się zgadza. Natomiast nawet jeślibym tworzył Pollin od zera, to ten drugi Księżyc bardzo by przeszkadzał. Nasza planeta jest trochę za mała na niego.

Później jest Mars. Tutaj zmniejszyłem nieco promień planety do pierwotnych rozmiarów Marsa. Głównie dlatego, że przy ich zwiększaniu dziwne rzeczy się działy. Księżyce uciekały albo spadały na powierzchnię itd. Nie upieram się jakoś przy tych zmianach jednak. Jeśli komuś bardzo zależy na większym Marsie, to mogę posiedzieć trochę i pokombinować, by działało to prawidłowo. Zresztą może nawet z własnej inicjatywy to zrobię. To jednak za jakiś czas, bo inne rzeczy bym chciał teraz robić. Do tego zmniejszyłem promień pierwszego z księżyców, jako że spadał sobie na powierzchnię. Był za duży krótko mówiąc.

W przypadku Cidaris zmieniło się jedynie tyle, że oddaliłem księżyc od planety. Przy takich odległościach jedno jego okrążenie mogło rozwalić kompletnie orbitę. Należy pamiętać, że księżyc również oddziałuje z planetą i jeśli jest zbyt masywny oraz w zbyt małej odległości, wpływa znacząco na orbitę.

Belgraida ma wymiary takie, jakie podano. Natomiast co zrobiłem, to pogrzebałem przy księżycach. Pierwszy (ten, na którym miało być życie) poleciał na sam koniec, jako że był zbyt masywny. Dwóm pierwszym zaś (czyli w modelu BAK drugi i trzeci) zmniejszyłem promień, by nie oddziaływały aż tak bardzo na planetę. Do tego wszytkie z księżycy oddaliłem od planety. Wszystko to po to, by orbita Belgraidy nie wyglądała, jakby była płucem jakiegoś grubasa po biegu.

Z Gigasem było podobnie, jak z Belgraidą. Promień pozostał taki sam, chociaż musiałem troszkę zwiększyć gęstość (ale to już wina modelu planety, jaki wybrałem). I znów, męczyłem się głównie z księżycami. Trzy pierwsze na początku wyryzuciłem na koniec, jako że były najmasywniejsze. Bardzo destabilizowały orbitę. Do tego zmniejszyłem promienie pozostałych księżycy i oddaliłem je trochę od Gigasa. Problem znów się pojawił, gdy te trzy masywne księżyce na samym końcu zaczęły między sobą oddziaływać. Wyrywać się nawzajem z orbit, zniekształcać je itd. Więc nie mogły być bliżej, ponieważ destabilizowałyby orbitę Gigasa i przyciągały mniejsze księzyce, a także nie mogły być daleko, ponieważ zbytnio na siebie nawzajem oddziaływały. Po wielu nieudanych próbach ułożenia tego tak, by wszystko grało, dałem sobie spokój i skasowałem dwa z nich oraz zmniejszyłem promień trzeciego. W modelu BAK byłyby to Gigas I i Gigas II. Został tylko ten Gigas III. I w tej chwili wciąż orbita Gigasa ma małe wahania, ale nie jest to już problem.

Mortuus pozostał jako planeta niezmieniony. Jego księżyc zaś oddaliłem i zmniejszyłem znacząco jego promień. Chodziło głównie o to, że orbita Mortuusa jako tak oddalona od słońca była bardzo podatna na zmiany. Przy niekorzystnym układzie, Mortuus mógłby być na przykład ściągany przez Gigasa do wnętrza układu. Chciałem w ten sposób zminimalizować wahania tej orbity.

Do tego wszystkie orbity i promienie starałem się uczynić bardziej... nieregularnymi. W zaokrągleniu mogą być jakie są, natomiast w symulatorze chciałem, by wyszło to bardziej naturalnie.

To tyle ze zmian. Jak wspominałem kilka razy, jestem gotowy do edycji i rozwoju tego modelu. Jeśli taka będzie wola, mogę spróbować jeszcze trochę przy nim posiedzieć i zbliżyć niektóre elementy bardziej do modelu BAK.
Ferdynand Dugosz - Senator XIII Kadencji, Prezes Suderlandzkiej Agencji Kosmicznej

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Order za Osobiste Męstwo
Odpowiedz
Topic Options

Wiadomości w tym wątku
Nasz układ planetarny - przez Ferdynand Dugosz - 17.05.2019, 22:36
RE: Nasz układ planetarny - przez Norbert Byfyj - 18.05.2019, 08:34
RE: Nasz układ planetarny - przez Ferdynand Dugosz - 18.05.2019, 10:23
RE: Nasz układ planetarny - przez Ryszard Maj - 18.05.2019, 13:34
RE: Nasz układ planetarny - przez Ryszard Maj - 18.05.2019, 13:38
RE: Nasz układ planetarny - przez Ryszard Maj - 18.05.2019, 14:20
RE: Nasz układ planetarny - przez Ryszard Maj - 18.05.2019, 17:34
RE: Nasz układ planetarny - przez Ryszard Maj - 18.05.2019, 18:18