Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

A w Kioto nadal beznadzieja - wystawa malarska #2
Szanowni Państwo!

Tydzień temu prezentowałem swoją pierwszą wystawę malarską, poświęconą autorskiej technice - technice, która nie posiada jeszcze swojej nazwy. W skrócie przypomnę, że opiera się ona na dwóch elementach:
  1. wykorzystaniu "realnego" zdjęcia
  2. i poddaniu go tak zaawansowanej (ale i szybkiej obróbce), aby uzyskać zupełnie nowe dzieło.
Po więcej szczegółów odsyłam do poprzedniego tematu - tam wyartykułowałem zasady, na których się opiera, jej cechy, wytyczne oraz zalety.

W ramach poprzedniej wystawy, pisałem również, że przedstawiłem wersję łagodniejszą tej techniki. Zaznaczyłem przy tym, że istnieje także odmiana skrajna i właśnie teraz chciałbym ją zaprezentować. Poszukiwanie inspiracji nie było trudne - co bowiem będzie idealnie pasować do mocnego i ciężkiego zniekształcenia? Oczywiście, że brudne Kioto! Miasto beznadziei, przestępstwa i biedy...

O wystawie:

Trzy poniższe prace przedstawiają Kioto. Kioto to upadłe miasto zlokalizowane w zachodnio-centralnej części Suderlandu. Kiedyś było to wielkie i prężnie rozwijające się miasto, ale na skutek złej polityki socjalnej, braku planowania przestrzennego i długoterminowego, a przede wszystkim z powodu pominięcia Kioto przez nową drogę szybkiego ruchu, która omija je od północy, popadło w ruinę.

Większa część zabudowy Kioto jest w opłakanym stanie. Stare budynki, często na pograniczu zawalenia, ani nie wyglądają dobrze, ani nie są bezpieczne... Pomimo złych warunków życia, ogólnej biedy i wysokiego bezrobocia, zamieszkuje tu nadal mnóstwo ludzi. Liczbę mieszkańców szacuje się na około 700 tysięcy, co jest też przyczyną przeludnienia.

Chcąc zaprezentować skrajną (rygorystyczną) odmianę techniki - a więc opartą na maksymalnych ustawieniach użytych filtrów - zdecydowałem się wykorzystać kilka obrazków z Kioto. Ponura kolorystyka ma uwypuklać beznadziejność tego świata i panującej w nim sytuacji. Jednakże można powiedzieć, że z tego depresyjnego tonu wyłamuje się środkowa ilustracja... Interpretację pozostawię odbiorcom.

Wystawa właściwa:

Ludzie z Kioto
[Obrazek: ZRQ4Ypn.png]
Ilustracja przedstawia grupę trzech mieszkańców Kioto. Konkretniej są to trzy młode kobiety, spędzające swój wolny czas na rozmowach w parku. Niewielka liczba działających lokali publicznych nie pozwala na urozmaicone formy rozrywki.

Ulica
[Obrazek: myUf4ac.png]
Na ulicy toczy się życie, bo w brudnych i śmierdzących mieszkaniach ciężko wytrzymać całe dnie. Pełno tu ludzi, pojazdów i śmieci. Samochody poruszają się zupełnie swobodnie i z pełną pogardą dla wszelkich zasad drogowych. Często dochodzi tu do stłuczek i większych wypadków.

Tłum
[Obrazek: u5JqdjN.png]
W tłumie ludzi jesteś anonimowy. Ciężko się tu wyróżnić. Każdy jest taki sam, każdy ma to samo, każdy niema nic...

Wnioski:

Jest to już moja druga wystawa z cyklu. Cały czas pracują nad proponowaną techniką i można powiedzieć, że testuję ją w boju. Tydzień temu wyznaczyłem dla niej raptem główny kierunek, a teraz sprawdzam jak w praktyce wypada jej realne wykorzystanie.

Będąc bardziej precyzyjnym - testuję różne filtry w celu jak najmocniejszej modyfikacji pierwotnego zdjęcia, ale chcę przy tym zachować pewne walory artystyczne. Zdjęcie po przeróbkach ma być samoistnym dziełem, ale ma także "dobrze wyglądać". Zauważyłem przy tym, że nie wszystkie filtry i techniki graficzne się do tego nadają. Inne z kolei mają pewne granice i dodatkowe wymogi, przy których sprawują się dobrze. No i są też takie, które niemal zawsze pasują, niezależnie od bazy i niezależnie od stopnia obróbki.

W planach na przyszłość mam zamiar kontynuować prace, a później - opublikować swoje szersze przemyślenia i wnioski w temacie tej techniki.

Szanowni Państwo!

Dziękuję serdecznie za uwagę i zapraszam na kolejne wystawy.
[Obrazek: NzLBupx.png]     [Obrazek: Il9xQZB.png]     [Obrazek: h2Epeb3.png]     [Obrazek: ysbN3sL.png]     [Obrazek: Yxw9Kih.png]     [Obrazek: gL7GFe3.png]     [Obrazek: xHbha88.png]

Profesor Prawa

Oznaka Obywatelska Krzyż CzynuZłota Odznaka „W Służbie Oświaty”Order Ojczyzny
Odpowiedz
Zdjęcia piękne, lecz przedstawiające okropną rzeczywistość. Mam nadzieje, że weźmie się to pod uwagę nie tylko, jako dzieła sztuki.

Order za Osobiste Męstwo
Odpowiedz
Topic Options