Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Komentarze do Orędzia Noworocznego
#1
Orędzie Noworoczne
Zapraszam do komentowania!
Karl von Schwarzengrau - I Elektor Państwa Suderlandzkiego; Naczelny Wódz Sił Zbrojnych; Deputowany Zgromadzenia Narodowego


Srebrna Odznaka za Wzorową SłużbęKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Medal WojskaGwiazda Orderu OdrodzeniaOrder za Osobiste Męstwo
Odpowiedz
#2
Czemu linkuje Pan naszą flagę?
Norbert Byfyj - Naczelnik Państwa Suderland, Gubernator Hrabstwa Koburgii, Kierownik Resortu Gospodarki i Finansów, Senator XIII Kadencji, Wicemarszałek Senatu Doktor Hab. Chemii

Krzyż CzynuKotylion (3 rocznica niepodległości)Gwiazda Orderu OdrodzeniaOrder za Osobiste MęstwoZłota Odznaka „W Służbie Oświaty”Oznaka Obywatelska
Odpowiedz
#3
(05.01.2019, 21:12)Norbert Byfyj napisał(a): Czemu linkuje Pan naszą flagę?

Coś z kopiowaniem linków mi się pomyliło, bo naszą flagę wrzuciłem jako zdjęcie do Orędzia na stronę z newsami.
Już poprawione Smile
Karl von Schwarzengrau - I Elektor Państwa Suderlandzkiego; Naczelny Wódz Sił Zbrojnych; Deputowany Zgromadzenia Narodowego


Srebrna Odznaka za Wzorową SłużbęKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Medal WojskaGwiazda Orderu OdrodzeniaOrder za Osobiste Męstwo
Odpowiedz
#4
Chciałem skomentować orędzie za pomocą pełnego artykułu prasowego, ale z uwagi na realiowe obowiązki nie miałbym na to czasu przez co najmniej najbliższy miesiąc, a potem byłoby już po prostu na to zbyt późno. Dlatego postaram się zwięźle odnieść do samodzielnie wyartykułowanych postulatów przemowy.

1. Uporządkowanie systemu prawnego.
Pełna zgoda! Mamy zbyt dużo przepisów, a wiele z nich pozostaje martwą literą prawa. To wszystko skutkuje bałaganem, w którym gubią się nie tylko nowi, ale i starzy wyjadacze. Być może odpowiednim momentem na reformę systemu prawnego będzie uchwalenie nowej konstytucji, aczkolwiek nie wiadomo kiedy to nastąpi. Z jednej strony jej brak coraz bardziej nam doskwiera, ale z drugiej strony nie można się spieszyć. Ustawa zasadnicza jest najważniejszym aktem prawnym, więc powinna być przemyślana i spełniać najwyższe standardy, na jakie tylko nas stać.

Nie zgadzam się natomiast ze stwierdzeniem, że jeżeli ustawa "daje szansę na jej wzrost [aktywności - RM], powinniśmy ją przyjąć". Zauważyłem, że oddolna aktywność obywateli często rozwija się w "starej strefie", czyli na płaszczyźnie, która nie jest regulowana prawnie. Zdecydowanie łatwiej jest zwykłemu obywatelowi podjąć inicjatywę, gdy nie ograniczają go żadne przepisy - wtedy wszystko jest dozwolone. Z moich obserwacji i doświadczeń wnioskuję, że tego typu ustawy są zazwyczaj niepotrzebne (a nawet szkodliwe), bo albo ograniczają obywateli, albo nie są respektowane (pozostają niezauważone). Uważam, że uchwalanie ustaw dotyczących tego aspektu działalności mikronacyjnej powinno być ostatecznością. Czyli powinniśmy wprowadzać regulacje prawne wtedy, kiedy np. dochodzi do konfliktów między kilkoma obywatelami działającymi na danej płaszczyźnie lub kiedy ma to istotne znaczenie dla państwa i społeczeństwa (np. opodatkowanie, wolność innych).

2. Kolonizacja Nordaty.
Z tezą, że zdobycze terytorialne napędzają aktywność generalnie się zgadzam. Jednakże powinniśmy zachować umiar i nie rzucać się na każdy przysłowiowy "piksel". Lepiej postawić na jakość, a nie na ilość. Zamiast rozwijać po trochu coraz to nowe ziemie, lepiej dopracować to, co już mamy. Dzięki temu możemy realizować wspólnie jeden projekt, a nie każdy swój własny.

Spójrzmy na rdzenny Suderland. Mamy już tutaj zbyt dużo miast, przez co każde stało się "państwem w państwie, zarządzanym jednego człowieka". Nie tedy droga. Musimy postawić na wieloosobowe projekty, gdzie każdy dorzuca swoją cegiełkę. Takie inicjatywy zdecydowanie lepiej sprawdzają się w mikronacjach (i nie tylko tu).

Czy Nordata nam jest potrzebna? Poza Koburgią - nie sądzę. Pamiętajmy także, że jej duże połacie zajmują pozostałości po Brodrii. Ja nie chciałbym przyjmować na siebie odpowiedzialności ich przejęcia, bo to generuje powinność zachowania i dbania o dziedzictwo Carstwa. Brodria przez lata swojego istnienia stworzyła opisy swoich terytoriów, których nie można ignorować. Jeżeli istnieją jakieś zobowiązania wobec innych mikronautów, to właśnie takie, aby szanować ich dorobek. Większość ziem zajętych na Nordacie nie byłaby pustkowiami, gotowymi do urządzenia według własnego uznania.

Uważam, że powinniśmy zająć się teraz uporządkowaniem Koburgii, a później wrócić do dopracowywania Suderlandu, w którym nadal jest wiele do zrobienia.

3. Werbowanie nowych obywateli.
Tutaj nie mam zbyt dużo do powiedzenia. Plan w orędziu jest dość ogólny i nie mówi jak poszukiwać nowych ludzi. Czy naciskanie na innych, aby wzięli się do roboty nie leży w naszym interesie? Jak patrzę w przeszłość, to dochodzę do wniosku, że gdyby paru osób nie zmotywowało się odpowiednio na początku ich aktywności, to nie wkręciliby się w mikroświat. Taka jego natura - trzeba wejść do rzeki, aby poznać jej nurt.

4. Dostosowanie stanowisk do obecnej aktywności i liczebności.
Całkowita zgoda, ale nie powinniśmy się zbytnio spieszyć przy nowelizowaniu ustaw i konstytucji. Lepiej je dokładnie przemyśleć i dopracować. O tym już zresztą pisałem wcześniej.

5. Ożywienie polityki zagranicznej.
TAK! TAK! TAK! Tego nam brakuje i brakuje obecnie w całym mikroświecie. Relacje międzynarodowe znajdują się w opłakanym stanie i czas to zmienić, ale przede wszystkim powinniśmy się skupić na promocji Suderlandu. Mamy wiele do zaoferowania i czas to pokazać!

Jedyną naszą aktywną ambasadą pozostaje ta w Księstwie Sarmacji (którą swoją drogą kieruję). Staram się tam co jakiś czas streszczać najważniejsze wydarzenia z kraju oraz aktualizować opisy. W ten sposób zdobyłem pewne grono stałych czytelników, a do wielu obcokrajowców dotarłem przynajmniej jednorazowo. Myślę, że tego typu działalność to powinien być  standard. Ktoś może podnieść zarzut, że po co tracić czas na redagowanie tekstów dla odbiorców poza granicami kraju, skoro można lepiej go spożytkować na aktywność wewnętrzną, z którą nie jest za dobrze. Jednakże jeżeli dobrze zorganizujemy pracę naszej służby zagranicznej, to uzyskamy zdecydowanie lepsze statystyki przy zdecydowanie mniejszych nakładach czasu i pracy, a co najważniejsze - promocja zagraniczna może przynieść znaczne korzyści. Nie widzę zresztą żadnych przeszkód, aby raz napisany tekst kolportować z jednej ambasady do pozostałych, zwiększając tym znacznie jego zasięg. Nie powinniśmy olewać tej płaszczyzny działalności mikronacyjnej.

6. Przyłożenie się do organizacji świąt państwowych.
Nic dodać, nic ująć. Święta państwowe są idealną okazją do promocji wewnętrznej i zewnętrznej. Natomiast dotychczasowy poziom ich organizacji w większości był porażką i nie warto już go więcej wspominać.

Podsumowanie
Orędzie Noworoczne to dobrze napisany dokument, który był nam potrzebny. Liczę na to, że przyniesie zastrzyk nowej energii. I na to, że zainspiruje poruszenie, które pomoże nam przywrócić dawną świetność.
[Obrazek: NzLBupx.png]     [Obrazek: Il9xQZB.png]     [Obrazek: h2Epeb3.png]     [Obrazek: ysbN3sL.png]     [Obrazek: Yxw9Kih.png]     [Obrazek: gL7GFe3.png]     [Obrazek: xHbha88.png]

Profesor Prawa


Order KonstytucjiKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Złota Odznaka „W Służbie Oświaty”Krzyż CzynuOrder Ojczyzny
Odpowiedz
Topic Options