Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Wierszyk w starosuderlandzkim
Kochani!

Swego czasu na uniwersytecie pojawiła się dyskusja nt. dawnego pisma ludów zamieszkujących wyspę. Dzięki zaangażowaniu p. Maja i p. Byfyja udało się odkryć inskrypcję z literami. Myślę, że warto byłoby spopularyzować używanie pisma, dlatego proponuję konkurs. 

Formuła jest prosta, zamieszczacie wymyślony przez siebie wierszyk zapisany po suderlandzku. Najlepszy z nich otrzyma ode mnie nagrodę 100 tys. koron suderlandzkich, każdy inny zgłoszony dostanie 5 tys. na osłodę za trud włożony w napisanie. Tematyka wierszy dowolna, ale najlepiej by było, gdyby odnosiły się do naszego państwa lub mikroświata.

By zapisać coś po starosuderlandzku używacie kodu [font=starosuderlandzki] dalej nasz tekst i na końcu nawias kwadratowy ukośnik font nawias kwadratowy, dodatkowo uzyskane pismo pogrubcie i powiększcie, by było lepiej widoczne.

Bawmy się!
gen. Stanisław Dmowski 

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Krzyż Czynu
Odpowiedz
Pomysł zanadto intrygujący i kuszący! Niestety, problem polega na tym, że nie umiem układać poezji, nawet gdybym tego bardzo chciał. Mimo to chciałbym zapytać, do kiedy ma trwać ta liryczna zabawa?
/-/ Markus Hoffmann

Kotylion (3 rocznica niepodległości)
Odpowiedz
(31.03.2019, 17:33)Markus Hoffmann napisał(a): Pomysł zanadto intrygujący i kuszący! Niestety, problem polega na tym, że nie umiem układać poezji, nawet gdybym tego bardzo chciał. Mimo to chciałbym zapytać, do kiedy ma trwać ta liryczna zabawa?

Każdy umie składać jakieś rymy. Jak narazie nie ustaliłem terminu zakończenia zbierania wierszy, powiedzmy, że niech będzie tydzień czasu. W zupełności powinno wystarczyć.
gen. Stanisław Dmowski 

Odpowiedz
(31.03.2019, 17:38)Stanisław Dmowski napisał(a):
(31.03.2019, 17:33)Markus Hoffmann napisał(a): Pomysł zanadto intrygujący i kuszący! Niestety, problem polega na tym, że nie umiem układać poezji, nawet gdybym tego bardzo chciał. Mimo to chciałbym zapytać, do kiedy ma trwać ta liryczna zabawa?

Każdy umie składać jakieś rymy. Jak narazie nie ustaliłem terminu zakończenia zbierania wierszy, powiedzmy, że niech będzie tydzień czasu. W zupełności powinno wystarczyć.

Widząc, że próbuje pan nieznacznie podnieść mnie na duchu - no cóż, spróbuję. Rezultatu wysokiej jakości nie zapewniam. Wink
/-/ Markus Hoffmann

Kotylion (3 rocznica niepodległości)
Odpowiedz
Gdy popołudnia pewnego wybiła godzina druga
każdy z naszych chłopów stanął i chwycił pługa
minuty oraz godziny mijały
a po ciele krople potu spływały
potem chłopi dzielnie krzyczeli "Nieś zboże nieś"
niech się rozwinie nasza suderlandzka wieś
I tak się mają rolnicze sprawy
a suderland codziennie smakuje efekt ich uprawy
nie minie godzina od jakieś rodzinnej rozmowy
a ktoś już ze smakiem zajada nasze przetwory
taka już jest ta nasza ludowa potęga
widzisz artykuły spożywcze a na nich rolnicza wstęga
znajdziesz u nas a tu zboża i zwierzęta w plenerze
a od nich jesz sobie chlebek i myślisz o pysznym serze
może kiedyś zechcesz zwiedzić wsie owych ludzi
i zobaczysz osobiście jak w każdy dzień się trudzi
szanuj chłopa na polu bo bez niego to bida
a tak to coś pysznego ci da
i tak zakończę ten wiersz chłopski
wierze że się spodoba i będzie boski

Odpowiedz

Byłem Prezydentem, prowadziłem Sąd
Wyrokiem usunąłem dyktat cieni
Tłum od dawna płynął pod prąd
Lecz nie wszyscy byli tak cwani.

I samo się zrobiło jakoś tak
Że mnie słuchali wszyscy
Więc do nich wprost mówiłem, a nie wspak
I wołali, żem ich prezes bystry.

Krzyczeli - chroń owce swe!
Gdy pojawi się kolejny wróg
Więc je chroniłem nie pojmując, że
Ja - to nie bóg.

Mimo zasług, wypowiedziano wojnę mi
Zasłużonemu słudze.
Nie spodziewałem się, że  mnie ktoś pogromi
Bo nadgorliwością się ubrudzę.

Lecz tak jest, że polityka nie znosi pustki
I na miejsce dyktatu wchodzi kolejny
Nie były potrzebne kadrowe czystki
Bo ja zrobię raj dla każdego, bo żem inny.

Masa jest siłą, ale siłą mas
Jest ten, kto czuje za nie
"Jam z was, I dla was, I za was"
Wypowiem swoje zdanie.

Nie wiecie sami czego chcecie chcieć,
Więc w chceniu wam pomogę
Choć prezesem stał się dla was kmieć
Swoją wam wskaże drogę.

Sprawiedliwie rządzić to wielki test
Poprowadzę ojczyznę i ambitnych
Ale ojczyzna jedna tylko jest
A ambitnych - jak dla mnie przerost.

Nieścisłości i podknięcia wybaczą
Jak będzie trzeba to obrażę się
Bo ja szlachetny i nie powiedzą, żem zaczął
Bo tej obelgi - nie wybaczę

Nastała historyczna zmiana ról
Niech na mnie nikt nie dybie
Od teraz wasz prezes i król
Odejdę, jeśli chybię.

Kto prezes i król swoje wie
I ci co stoją przeciw mnie
Niech plują, zmobilizuję marionetki me
Bo rację ja tu mam i każdy o tym wie.

Państwo moim folwarkiem
A jeśli ktoś mi będzie wilkiem
Obraże się, porzucę was i odejdę
I powiem, traktowaliście mnie jak szmatę
Karl von Schwarzengrau - Kierownik Resortu Obronny Narodowej, Kierownik Resortu Spraw Wewnętrznych, Marszałek Senatu, Senator XII Kadencji, Prezydent Miasta Deliland, Gubernator Nordaty Suderlandzkiej,

Naczelny Dowódca Wojsk Lądowych
Marszałek Polowy Suderlandzkich Sił Zbrojnych

Adiunkt

Srebrna Odznaka za Wzorową SłużbęKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Medal WojskaGwiazda Orderu OdrodzeniaOrder za Osobiste Męstwo
Odpowiedz
Przypominam, że konkurs nadal trwa. Kto chciałby podzielić się z nami próbką swojej poezji to zapraszam. O Suderlandzie i po swojemu!
gen. Stanisław Dmowski 

Odpowiedz
Czas na składanie swoich prac minął. Werdyktem komisji zwyciężył wiersz Kacpra Kowalskiego. Myślę, że wygrana przez niego nagroda umożliwi spłatę jego zobowiązań wobec banku. Panu Schwarzengrau dziękuję również za udział w konkursie, dopiero dzisiaj przeczytałem ów wiersz. Ciekawy...

Proszę najlepiej kierownika RGiF o podanie kont owych paniczów, prześlę nagrody.
gen. Stanisław Dmowski 

Odpowiedz
Zapomniałem dodać, myślę, że wiersze ukażą się w formie tomiku w ramach prac historyczno-naukowych na naszym Narodowym Uniwersytecie.
gen. Stanisław Dmowski 

Odpowiedz
Gratuluję zwycięzcy i pozostałym uczestnikom! Bardzo interesujące prace.
[Obrazek: NzLBupx.png]     [Obrazek: Il9xQZB.png]     [Obrazek: h2Epeb3.png]     [Obrazek: ysbN3sL.png]     [Obrazek: Yxw9Kih.png]     [Obrazek: gL7GFe3.png]     [Obrazek: xHbha88.png]

Profesor Prawa

Order KonstytucjiKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Krzyż CzynuZłota Odznaka „W Służbie Oświaty”Order Ojczyzny
Odpowiedz
Czy ja mogę poznać jakiś klucz do tego? Nie sposób, by moje polskie oczy przejrzały ten dziwny szyfr...

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Order za Osobiste Męstwo
Odpowiedz
(13.04.2019, 21:51)Ferdynand Dugosz napisał(a): Czy ja mogę poznać jakiś klucz do tego? Nie sposób, by moje polskie oczy przejrzały ten dziwny szyfr...

Macie dwie opcje, możecie skorzystać z opracowania języka starosuderlandzkiego, jakie przygotował dzisiaj prof. Maj. Jest też druga opcja na łatwiznę, czyli zaznaczyć tekst, prawa myszka i wyszukaj. Dla poćwiczenia szarych komórek proponuję wybrać opcję pierwszą i deszyfrować Smile
gen. Stanisław Dmowski 

Odpowiedz
Topic Options