Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Kwestia lingwistyczna
Zacznę od genezy poruszanego tematu. Obserwując dziś forum, napotkałem się na temat konkursowy dotyczący liryki w języku starosuderlandzkim. Gdy próbowałem zbudować pierwszą strofę, zadałem sobie pytanie. Skoro istnieje język starosuderlandzki, to czy analogicznie ktoś utworzył język (nowo)suderlandzki? Wziąłem się do pracy, szukając w forumowej wyszukiwarce odpowiednie hasła. Ku mojemu zdumieniu program nie pokazał mi żadnego wyniku. Spojrzałem na Micropedię, z której już kiedyś podpatrzyłem informacje. Okazało się, że językiem urzędowym - zdaniem autora - jest wyłącznie polski. Mimo to, wciąż nie jestem pewien informacji z "mikronacyjnej Wikipedii", ponieważ te mogły dawno ulec przedawnieniu.

Chciałbym publicznie zapytać, czy w historii Suderlandu powstała jakakolwiek próba utworzenia fundamentów rodzimej mowy? I co mieszkańcy sądzą o powstaniu nowego języka? Jak bardzo opłaca się nad tym zastanowić? Zapraszam do dyskusji.
/-/ Markus Hoffmann

Kotylion (3 rocznica niepodległości)
Odpowiedz
W roku 623 n.e. nastąpiło najważniejsze wydarzenie w historii Suderlandu - na wyspę przypłynęli z północy "właściwi Suderlandczycy" (nazywani często Wikingami). Do tej pory wyspa zamieszkiwana była przez różne ludy, aczkolwiek przybysze cechowali się zdecydowanie wyższą kulturą i stopniem rozwoju. Od tego momentu rozpoczął się stopniowy proces zanikania starej cywilizacji i dominacji "Wikingów".

Zacząłem od krótkiego wstępu historycznego, bowiem jest on niezwykle ważny dla zrozumienia tematu. Niestety, nadal nasza historia nie została w pełni opracowana i spisana, dlatego musimy posiłkować się szczątkowymi informacjami, przekazywanymi głównie za pomocą opowieści takie jak ta, w tym poście.

Przed 623 rokiem na wyspie Suderland (a także Wyspie Elladorskiej) rozwijało się kilka kręgów cywilizacyjnych. Nie wnikając w szczegóły, w jednym z nich - zamieszkującym centrum i wschód kraju - narodził się język starosuderlandzki. Język ten został stworzony przez społeczność rybacką, co tłumaczy haczykowaty wygląd liter. Język starosuderlandzki szybko zdobył popularność i ostatecznie rozprzestrzenił się niemal na cały obszar dzisiejszego Suderlandu. Aczkolwiek, jak wspominałem, w 623 r. na wyspę przypłynęli "Wikingowie", którzy przywieźli tutaj swój własny język. Starosuderlandzki nie zniknął jednak od razu. Był to długotrwały proces, który jednak doprowadził do jego całkowitego wymarcia.

Od strony technicznej język przywieziony tutaj przez "Wikingów" to język polski, którym posługujemy się w rzeczywistości na forum, portalach i Skype. Natomiast język starosuderlandzki od strony technicznej jest jedynie specjalną czcionką, dzięki temu łatwo można pisać w nim teksty jak i je tłumaczyć.

Nazwa języka - starosuderlandzki - raczej nie budzi wątpliwości. Jest to język starożytny, którym posługiwano się przed wyparciem go przez "nowy język". Wcześniej język starosuderlandzki zaniknął wśród warstw wyższych, szczególnie arystokracji, na wsiach utrzymał się dłużej.

Mam nadzieję, że ta zdawkowa odpowiedź usatysfakcjonuje Pana. Historia Suderlandu to temat rzeka, a w dodatku nadzwyczaj interesujący. Niestety nadal nie jest w jakkolwiek wystarczającym stopniu opisany, co znacznie utrudnia jego studiowanie.
[Obrazek: NzLBupx.png]     [Obrazek: Il9xQZB.png]     [Obrazek: h2Epeb3.png]     [Obrazek: ysbN3sL.png]     [Obrazek: Yxw9Kih.png]     [Obrazek: gL7GFe3.png]     [Obrazek: xHbha88.png]

Profesor Prawa

Order KonstytucjiKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Złota Odznaka „W Służbie Oświaty”Krzyż CzynuOrder Ojczyzny
Odpowiedz
Dziękuję za garść informacji, kolego-obywatelu. Niestety, temat się na tym nie kończy, albowiem pytania dotyczyły także utworzenia języka (nowo)suderlandzkiego. Zdążyłem przedstawić swą opinię na ww. przeze mnie temat na państwowym Discordzie, jednak odzew był niewielki. Dodam także, że bez względu na zdania obywateli znajdujące się pode mną - prace nad nową mową zostały rozpoczęte.
/-/ Markus Hoffmann

Kotylion (3 rocznica niepodległości)
Odpowiedz
Odzew jest mały, bo temat jest dość trudny. Stworzyć język to nie byle jakie zadanie przecież, w Baridasie i Teutonii podjęto się kiedyś tego zadania, ale sukces tych działań wynikał z posiadania w kadrach pasjonatów językowych. Będę w każdym razie śledził postępy.
gen. Stanisław Dmowski 

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Krzyż Czynu
Odpowiedz
(08.04.2019, 19:20)Markus Hoffmann napisał(a): Zdążyłem przedstawić swą opinię na ww. przeze mnie temat na państwowym Discordzie, jednak odzew był niewielki.

Myślę, że problemem był Discord. Niemal nikt z nas z niego nie korzysta. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest szukanie porozumienia przez forum lub Skype.
[Obrazek: NzLBupx.png]     [Obrazek: Il9xQZB.png]     [Obrazek: h2Epeb3.png]     [Obrazek: ysbN3sL.png]     [Obrazek: Yxw9Kih.png]     [Obrazek: gL7GFe3.png]     [Obrazek: xHbha88.png]

Profesor Prawa

Order KonstytucjiKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Złota Odznaka „W Służbie Oświaty”Krzyż CzynuOrder Ojczyzny
Odpowiedz
Topic Options