Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Piszemy Deklarację Republikańską!
Gryf 
Na wstępie do niniejszego tematu proponuję przypomnieć sobie mój artykuł poświęcony nowej konstytucji, a jeżeli ktoś go jeszcze nie czytał, to zapoznanie się z nim. Zawarłem w nim podstawy projektu, w oparciu o które chcę teraz pracować, a nie widzę sensu powtarzać tego samemego. Dlatego po prostu odsyłam Was do tamtego tekstu oraz komentarzy pod nim opublikowanych.

Przechodząc zatem do sedna, chciałbym zainicjować bezpośrednie prace nad pierwszą częścią naszej konstytucji, mianowicie - Deklaracją Republikańską (nazwa oczywiście nie jest jeszcze ostateczna, aczkolwiek mi się bardzo podoba). Deklaracja ma być czymś w rodzaju uroczystego wyartykułowania najważniejszy dla nas zasad i wytycznych, w oparciu o które ma funkcjonować nasze państwo. Ma to być program polityczny naszej republiki. Za wzór podałem tu chociażby francuską Deklarację praw człowieka i obywatela.

Co najważniejsze, pragnę do współpracy zaprosić wszystkich obywateli. Deklaracja ma być bowiem naszym wspólnym dziełem. Żeby jednak zachować jakiś porządek i efektywność, przedstawiam harmonogram naszych prac.
  1. wypisanie wszystkich zasad i elementów, które nadają się do zamieszczenia w Deklaracji - istna burza mózgów;
  2. dokonanie selekcji tych pomysłów i ich hierarchizacja oraz systematyzacja;
  3. zredagowanie poszczególnych artykułów w odpowiedniej formie i stylu;
  4. zatwierdzenie projektu.
Po skończeniu prac nad Deklaracją, zajmiemy się ustawą zasadniczą. Oczywiście proszę nie traktować powyższego planu zbyt sztywno. Jeżeli ktoś ma już konkretne pomysły na brzmienie poszczególnych jednostek redakcyjnych, to może je zaproponować. Aczkolwiek proszę się wówczas liczyć z tym, że są to jedynie propozycje i mogą ulec zmianom, a nawet odrzuceniu. Dlatego myślę, że po prostu na samym początku nie warto tracić na to energii.

Rozpoczynając dyskusję wskażę, że moim zdaniem jedne z początkowych artykułów naszej Deklaracji powinny dotyczyć samego kształtu Republiki (czym jest Republika Suderlandu, jakie cechy ustrojowe spełnia - republikański ustrój, państwo unitarne, państwo prawa itd.) oraz praw i obowiązków obywateli (tutaj w przeciwieństwie do obecnej konstytucji proponuję dokonać wnikliwej selekcji i zawrzeć uprawnienia istotne z punktu świata wirtualnego). Na razie wstrzymam się z dalszym pomysłami i w ogóle z szerszym rozwinięciem tego co zaproponowałem, bo nie chcę zabetonować debaty i zależy mi na Waszych pomysłach. Dlatego zachęcam do zabrania głosu. Posty rzecz jasna nie mają i nie muszą być obszerne ani wnikliwe. Na początku zależy mi jedynie na rzucaniu koncepcji. Piszcie po prostu co byście chcieli zawrzeć w takiej Deklaracji (traktujcie ją jako umowę między państwem, a obywatelami), opisujcie jakie Wasze państwo być powinno. To wszystko się jeszcze doszlifuje.
[Obrazek: NzLBupx.png]     [Obrazek: Il9xQZB.png]     [Obrazek: h2Epeb3.png]     [Obrazek: ysbN3sL.png]     [Obrazek: Yxw9Kih.png]     [Obrazek: gL7GFe3.png]     [Obrazek: xHbha88.png]

Profesor Prawa

Order KonstytucjiKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Złota Odznaka „W Służbie Oświaty”Krzyż CzynuOrder Ojczyzny
Odpowiedz
Obawiam się, że ten temat będzie długo leżał odłogiem. Praca nad takimi tekstami prawnymi nie odbywa się w formie burzy mózgów i pracy zespołowej, ale w trudzie indywidualnej pracy. Jest to smutna prawda. Postaram się oczywiście w miarę możliwości pomóc w redakcji, zobaczymy jak to pójdzie.

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Krzyż Czynu
Odpowiedz
Zgadzam się z Panem Dmowskim. To niestety żmudna praca dla zaciekłego indywidualisty.
Znacznie łatwiej byłoby się każdemu wypowiedzieć jakby powstał chociaż jakiś wstępny projekt takiej deklaracji.
Karl von Schwarzengrau - Kierownik Resortu Obronny Narodowej, Kierownik Resortu Spraw Wewnętrznych, Marszałek Senatu, Senator XIII Kadencji, Prezydent Miasta Deliland, Gubernator Nordaty Suderlandzkiej,

Naczelny Dowódca Wojsk Lądowych
Marszałek Polowy Suderlandzkich Sił Zbrojnych

Adiunkt

Srebrna Odznaka za Wzorową SłużbęKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Medal WojskaGwiazda Orderu OdrodzeniaOrder za Osobiste Męstwo
Odpowiedz
Nie zrozumieliście tematu, Panowie. Specjalnie zaproponowałem podział konstytucji na dwa akty i specjalnie zaproponowałem przedstawioną w tym temacie chronologię pracy na Deklaracją, aby każdy mógł się do niej przyłączyć. Wszystko co jest bardziej zaawansowane, co wymaga profesjonalizmu, zostawię sobie i sam to przygotuję. Jednak abym mógł na nad czymś pracować (forma), potrzebuję tworzywa (materia). Od obywateli, od Was, wymagam jedynie wypunktowania tego, na czym Wam zależy. Opisania jakiego byście państwa chcieli. To przecież nic trudnego.
[Obrazek: NzLBupx.png]     [Obrazek: Il9xQZB.png]     [Obrazek: h2Epeb3.png]     [Obrazek: ysbN3sL.png]     [Obrazek: Yxw9Kih.png]     [Obrazek: gL7GFe3.png]     [Obrazek: xHbha88.png]

Profesor Prawa

Order KonstytucjiKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Złota Odznaka „W Służbie Oświaty”Krzyż CzynuOrder Ojczyzny
Odpowiedz
Stronię od prezentowania swoich wizji ustrojowych, bo w większości po prostu nie znalazłyby posłuchu w społeczeństwie, ale i bardzo jestem zmienny w tym względzie. Poprzestanę po prostu na tym, że do każdego ustroju bym się dostosował, monarchia, oligarchia czy też demokracja mi niestraszne. 

Tak się złożyło, że jesteśmy ewenementem w skali świata. Każda mikronacja odchodzi w kierunku monarchicznym, oczywiście znacznie ograniczając kompetencje władcy. My za to obstajemy przy ustroju republikańskim. Jeśli taka jest wola obywateli, kontynuujmy tą przygodę. W zasięgu wzroku mogę sobie wyobrazić kraj, w którym nadal władzę przewodnią posiada Senat, jednak prerogatywy głowy państwa zostają znacznie poszerzone. Demokracja demokracją, ale ktoś tym musi przecież rządzić, jak powiedział klasyk. Taki balans jest niezbędny do harmonijnego i sprawnego funkcjonowania państwa. Zainteresowanych odsyłam do artykułu o tym.

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Krzyż Czynu
Odpowiedz
Topic Options