Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Kontynuacja?
Niedawno nabyłem nową książkę. Wydana została kilka lat temu, ale tak się stało, że mam ją dopiero teraz. Jest to książka Iana Kershawa 
"Do piekła i z powrotem
Europa 1914-1949"
Książka nie dotyczy działań militarnych w tym okresie, a społeczeństwa i przemian jakie zaszły w wyniku obu wojen światowych i rozwoju faszyzmu oraz komunizmu.
Jeśli znajdzie się coś ciekawego w tej książce to się tym podzielę. A jeśli jednak nie znajdę czegoś takiego to i tak postaram się coś "wydukać". Jest jeszcze trochę tematów związanych z " Wielką Wojną" wartych omówienia:
- rosyjska wojna domowa
- rewolucja listopadowa i Freikorpsy
- wojna polsko - bolszewicka; która opcja - biali czy czerwoni, korzystniejsi dla Polski?
Być może omówię jeszcze jakoś bardziej szczegółowo traktat wersalski oraz traktaty zawarte i innymi sojusznikami Cesarstwa Niemieckiego.
Karl von Schwarzengrau - Kierownik Resortu Obronny Narodowej, Kierownik Resortu Spraw Wewnętrznych, Marszałek Senatu, Senator XIII Kadencji, Prezydent Miasta Deliland, Gubernator Nordaty Suderlandzkiej,

Naczelny Dowódca Wojsk Lądowych
Marszałek Polowy Suderlandzkich Sił Zbrojnych

Adiunkt

Srebrna Odznaka za Wzorową SłużbęKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Medal WojskaGwiazda Orderu OdrodzeniaOrder za Osobiste Męstwo
Odpowiedz
Mam nadzieję, że książka się spodoba. Oby znalazły się tam fragmenty godne do podzielenia z nami.

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Order za Osobiste Męstwo
Odpowiedz
Cytat:wojna polsko - bolszewicka; która opcja - biali czy czerwoni, korzystniejsi dla Polski?

Jakie jest więc pańskie zdanie na ten temat?

Odpowiedz
(16.04.2019, 22:57)Hans von Eichenblatt napisał(a): Jakie jest więc pańskie zdanie na ten temat?

Jak Pan pyta to odpowiem w kilku zdaniach już teraz.
Zdecydowanie Biali.
Różnica dla Polski między Białymi, a czerwonymi była taka, że ci pierwsi byli wierzący, a ci drudzy nie. W zasadzie jeszcze jedna różnica - ci pierwsi wspierani przez Entente, a ci drudzy nie. I chociaż ten drugi (najbardziej istotny z punktu widzenia polityki) punkt sugeruje, że Biali nie byli korzystną opcją dla Polski, według mnie tak nie jest.
W Bolszewickiej Rosji był Lenin. I jego pozycja była niepodważalna. To zapewniało Bolszewickiej Rosji stabilizację polityczną, a zarazem nie było ryzyka walki o władzę. Przynajmniej do śmierci Lenina. Z resztą, nawet po jego śmierci, jak historia pokazała, walki o władzę nie przerodziły się w kolejną wojnę domową i krew spłynęła.kedynie za kurtyną. Co, niestety dla Polski, nie zdestabilizowało ZSRR, a wręcz przeciwnie - wzmocniło je.
Z kolei zwycięstwo Białych i dziesiątki różnych liderów wywodzących się z wojska, mających lojalnych żołnierzy tylko sobie, każdy z ambicją do przejęcia władzy i każdy z inną wizją Rosji. To musiałoby się skończyć kolejną i to kilkustronną wojną domową, która pochłonęłaby i zdestsbilizowałaby Rosję na lata. Wiodącymi i najbardziej rozpoznawalnymi dowódcami Białych byli Wrangl, Denikin i Kołczak. Jednak nie należy zapominać o takich dowódcach jak Krasnow, Siemionow, Ungern - Sternberg. Jakby Biali wygrywali to i pewnie inny ważny człowiek w szeregach Białych - Korniłow, nie poniósłby śmierci. Zwycięstwo Białych nie dość, że posłałoby czerwonych tam gdzie ich miejsce, to, według mnie jeszcze bardziej osłabiłoby Rosję niż zwycięstwo czerwonych.
Karl von Schwarzengrau - Kierownik Resortu Obronny Narodowej, Kierownik Resortu Spraw Wewnętrznych, Marszałek Senatu, Senator XIII Kadencji, Prezydent Miasta Deliland, Gubernator Nordaty Suderlandzkiej,

Adiunkt

Srebrna Odznaka za Wzorową SłużbęKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Medal WojskaGwiazda Orderu OdrodzeniaOrder za Osobiste Męstwo
Odpowiedz
Mamy więc podobne zdanie, szkoda, że Marszałek Piłsudski słusznie uznał, że dla Polski lepsza będzie słaba Rosja, jednak uznał, że za panowania czerwonych to się stanie. Może pogłoski o tym, że był on agentem podobnie, jak Lenin są prawdziwym powodem tej decyzji?

Odpowiedz
Agentem raczej nie był. Po prostu wbrew legendzie Piłsudskiego, nie miał on zmysłu polityka, chociaż rwał się do wojska i polityki zagranicznej, bo jak sam uważał, tylko te dwie dziedziny są poważne. 
Piłsudski był delegatem PPS na II Międzynarodówkę, ale czy był Agentem? Raczej nie.
Przed I wojną światową Piłsudski widział zbawienie w Austro - Węgrach, ale nie zdawał sobie sprawy z tego, że Wiedeń to w zasadzie satelita Berlina. 
Dmowski i stronnictwa narodowe odmówiły stanięcia wspólnymi siłami po stronie Państw Centralnych, ponieważ uważali, że Niemcy stworzą kadłubkową Polskę i nikt nic nie powie. 
Stronnictwo Piłsudskiego okrzyknęło endecję rosyjską agenturą (jeden z ważniejszych legionistów Piłsudskiego z resztą pisał nawet, że są gotowi rżnąć endeków), ale kiedy doszło do podpisania Traktatu Brzeskiego, Piłsudski i jego ludzie obudzili się z ręką w nocniku, ponieważ spełniło się to, przed czym ostrzegała endecja. 
Tak więc nie agent, a po prostu słaby polityk (dowódca wojskowy również).

Adiunkt

Odpowiedz
Nie miałem na myśli, że był agentem rosyjskim, a jak już to austriackim a potem niemieckim. Chodzą też słuchy, że wcześniej był też japońskim. W trakcie wojny rosyjsko-japońskiej udał się on do Tokio i omawiał z tamtejszymi władzami wsparcie Japonii polskimi oddziałami w zamian, za broń oraz poparcie polskiej niepodległości na arenie międzynarodowej - na szczęście się na to nie zgodzili. W Tokio w tym samym czasie przebywał też Dmowski, który był temu oczywiście przeciwny.

Odpowiedz
Wiem, że miał Pan na myśli pracę Piłsudskiego na rzecz Niemiec. I pisałem poprzedni post właśnie mając na myśli jego potencjalne działanie na rzecz Cesarstwa. Agentem nie mógł być. Był po prostu miernym politykiem i wojskowym, a nie tak jak przedstawia go legenda. 
Piłsudski chciał wywołać wielkie powstanie w zaborze rosyjskim, ale mu się nie udało - ani podczas wojny rosyjsko - japońskiej, ani w trakcie I wojny światowej. Kiedy legiony Piłsudskiego weszły do zaboru rosyjskiego, zamieszkujący Polacy byli nastawieni wręcz wrogo wobec nich. 
Kolejną istotną rzeczą, którą warto omówić przy legionach Piłsudskiego jest to, że one nie miały żadnej wartości bojowej. Tych ludzi było za mało aby mogli cokolwiek zdziałać i Piłsudski dał się wystawić Państwom Centralnym. Jeśli ktoś powiedział o Piłsudskim w Berlinie czy Wiedniu to pewnie nieźle się tam śmiali z niego i jego armii.
Kiedy Rosjanie przeprowadzili ofensywę Brusiłowa, legiony Piłsudskiego (z resztą, tak jak wszystkie wojska C.K. Monarchii) uciekały w popłochu i nieładzie na zachód. Brygada Piłsudskiego wtedy cudem uniknęła okrążenia przenikając w niezauważony sposób między rosyjskimi liniami. Gdyby natrafili wtedy na Rosjan to pewnie zakończyłaby się przygoda wojskowa Piłsudskiego, a być może nawet jego życie.
O Piłsudskim jako "agencie" można by powiedzieć gdyby stworzył jeszcze przed wojną 100-tysięczną armię, przeprowadziłby powstanie, w wyniku którego zwiększyłaby stan do miliona, a po pokonaniu Rosjan Polacy ochoczo by poszli walczyć na Bałkany, w Alpy oraz Kaiserschlacht.
O Piłsudskim i jego wątku japońskim pisałem chyba kiedy opisywałem wojnę rosyjsko - japońską. Aby te powstanie miało szanse powodzenia to wojska japońskie musiałyby chyba przekroczyć Wołgę, albo zapuścić się jeszcze dalej.
Na froncie wtedy walczyły jedynie jednostki z Dalekiego Wschodu, a wojsko ze stepów, Kaukazu, Ukrainy, Państw Bałtyckich czy Polski stało kompletnie niezainteresowane tamtejszym konfliktem. Dlatego Rosjanie nie mieliby problemu stłumić tego powstania. A i dlatego też wygraliby wg. mnie wojnę z Japończykami, gdyby ta jeszcze trochę potrwała. Japończycy w końcu skończyliby jak armia Napoleona lub Wehrmacht.

Odpowiedz
Gdyby pojawiło się taka konkretna, porządna ściana tekstu o sprawie pomocy białym w 1919/1920 to z chęcią bym sobie przeczytał.
gen. Stanisław Dmowski 

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Krzyż Czynu
Odpowiedz
Jeszcze 1 rozdział z tej książki został. Przyznam, że czegoś więcej się po niej spodziewałem, a zawiedzione nadzieje sprawiły, że ją zacząłem po prostu "męczyć". Z I wojny światowej niczego ciekawego się nie dowiedziałem.
W dodatku autor to typowy angielski liberał do szpiku kości i niektóre jego zdania aż potrafią rozśmieszyć, a zarazem zbulwersować prawicowego człowieka z Europy Środkowo-Wschodniej. Chociaż nie skrytykuję tej książki, bo dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy, a nawet rzuciło nowy punkt widzenia (poparty faktami) na czego uczą w szkołach. Na przykład jedną z ciekawych rzeczy jakich się dowiedziałem było to, że Mussolini przejął władzę w pełni legalnie. Jakoś nigdy nie sprawdzałem dogłębnie procesu rozwoju faszyzmu we Włoszech i za słuszną wersję uważałem to, co w podręcznikach napisali.
W czerwcu planuję napisać co nieco na tematy, o których wspomniałem wyżej. Pierwsza będzie rosyjska wojna domowa.

Adiunkt

Odpowiedz
Topic Options