Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Feriae Quintae in Cena Domini
#1
[Obrazek: 2Tfc2.png]

Feriae Quintae in Cena Domini

Dzwony katedry św. Barnaby, równo o godzinie 18 dały znać wiernym, że oto rozpoczynają się dzisiejsze uroczystości, otwierające Triduum Paschalne. Wszyscy byli już zgromadzeni w świątyni i trwali w cichej modlitwie.Po trzykrotnym dźwięku sygnaturki, rozbrzmiewają potężne organy, a chór zaczyna intonować introit, czyli pieśń na wejście. W drzwiach wejściowych pojawił się już krucyferariusz, który niesie złoty krzyż procesyjny, a obok niego dwóch akolitów, niosących wysokie świece, wykonane specjalnie na tę uroczystość z pszczelego miodu, i przyozdobione scenami z Męki Pańskiej. Za nimi podążają ministranci, a następnie niższe duchowieństwo, przywdziane w koronkowe komże i sutanny z długimi trenami. Na końcu, w otoczeniu dwóch Prałatów, którzy ubrani są w ciężkie złote kapy z wizerunkiem Najświętszej Eucharystii, majestatycznie kroczy Eminencja Orański, wspierający się, błyszczącym w świetle lamp i świec, pastorałem. Na jego głowie umieszczono wysoką mitrę, zdobioną w najdroższe kamienie szlachetne. Kapa, obszywana złotą nicią, pochodzącą z Delilandu, zdobiona kwiecistym motywem, spięta jest złotą klamrą w kształcie księgi.
Gdy procesja dociera do ołtarza, Eminencja zasiada na aksamitnym tronie, którego strzegą dwa posągi przedstawiające lwy. Orszak, składający się z ośmiu diakonów, dociera przed tron i pomaga mu przywdziać odpowiednie szaty - złoty ornat, wysoką mitrę, złoty pierścień i czerwone trzewiki z herbem Orańskich-Nassau. Rozpoczyna się uroczystość.


Po liturgii słowa następuje obrzęd obmycia nóg, podobnie jak to uczynił Jezus swoim uczniom. Na ławach, na których wyłożone są welurowe poduszki, siedzi już dwunastu mieszkańców stolicy Suderlandu. Eminencja Orański zdejmuje ornat, przywdziewa biały, wełniany fartuch, podchodzi do nich i umywa im stopy.

[Obrazek: AR-304029678.jpg?MaxW=600]

Po zakończonej uroczystości formułuje się procesja, która podąża do ciemnicy. Po odśpiewaniu hymnu, uroczystość dobiega końca.
/-/ Jego Wielkoksiążęca Mość i Eminencja
Wilhelm Jan Orański-Nassau
Prymas Suderlandu
biskup delilandzki


[Obrazek: 2TotF.png]

Odpowiedz
#2
Amen! Piękna msza, ładnie wyglądają te pozłacane inicjały.
[Obrazek: NzLBupx.png]     [Obrazek: Il9xQZB.png]     [Obrazek: h2Epeb3.png]     [Obrazek: ysbN3sL.png]     [Obrazek: Yxw9Kih.png]     [Obrazek: gL7GFe3.png]     [Obrazek: xHbha88.png]

Profesor Prawa


Order KonstytucjiKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Złota Odznaka „W Służbie Oświaty”Krzyż CzynuOrder Ojczyzny
Odpowiedz
Topic Options