Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

"Republika pełna możliwości" - poradnik
#1


Kochani!

Popełniam tą pracę dla wszystkich tych, którzy do nas przybyli a nie bardzo wiedzą, gdzie dotarli i czym się zająć. Popełniam dlatego, by każdy miał szansę i mógł bawić się razem z nami. Musimy iść z duchem czasu, kiedyś w tajniki zabawy mikronacyjnej wprowadzali nas znajomi na wieczornych seansach, obecnie coraz trudniej o wystarczające objaśnienie i trzeba pokusić się o porady tekstem pisane. Poradnik będzie na bieżąco aktualizowany. Postaram się co jakiś czas uzupełniać go o wskazanie kolejnych dróg, jakie oferuje życie w Suderlandzie. 

Każdemu kto się z tym zapozna życzę powodzenia, to nie jest łatwy świat, ale z pewnością da Wam zdecydowanie więcej pożytku niż bezmyślne gry i aplikacje.

Autor

Początki.

"Na początku było słowo" - tak głosi ewangelia św. Jana. Można dokonać parafrazy do naszej mikronacji. Każdy z nas życie tutaj rozpoczyna od przywitania się w wątku powitalnym. Na forum znajduje się specjalny dział, gdzie można takowe wątki rozpoczynać, jest on tutaj. Dobra rada - pokaż się z dobrej strony, opowiedz o swoich zainteresowaniach, oczekiwaniach. W taki sposób możesz zyskać sympatię u innych mieszkańców.

Obywatelstwo, oczekiwanie.

W wątku z pewnością ktoś zasugeruje Ci, byś złożył wniosek o obywatelstwo. Obywatelstwo jest pewną przynależnością, na mocy której można zyskać prawa i obowiązki. W naszym przypadku, posiadając obywatelstwo możesz u nas zamieszkać, zacząć pracę, zarabiać i działać politycznie. Żeby je uzyskać, powinieneś złożyć wniosek w specjalnym wątku umiejscowionym w Resorcie Spraw Wewnętrznych. Jest on tutaj. Wypełnij dokument według wzoru, nie zatajając żadnych faktów. Jeśli nie przybrałeś jeszcze imienia i nazwiska, możesz to zrobić w tymże wniosku. Wystrzegaj się kopiowania w pełni imion i nazwisk realnych np. Jarosław Kaczyński (w tym państwie tworzymy swoje postacie a nie plagiatujemy realnych polityków). Po 7 dniach uzyskasz w drodze rozporządzenia obywatelstwo, dzięki któremu będziesz mógł w pełni rozwinąć skrzydła.

Wielu narzeka na tak długi czas oczekiwania, jakim jest tydzień. Ja radzę Ci, byś w trakcie tego tygodnia nie tracił impetu i nie próżnował:
 • zapoznaj się dokładnie z forum, poznaj jego budowę, przejrzyj najważniejsze działy tj. prawo - tam znajdują się wszystkie akty prawne, jakie wydają władze, czyli Konstytucja, ustawy, rozporządzenia, polityka i społeczeństwo - tam odbywa się większość dyskusji dot. polityki; kultura, nauka, sport i gospodarka - tam odbywa się większość debat o kulturze, sporcie itp.; pogaduchy - miejsce dyskusji luźniejszych i rozmów o sprawach realnych
 • zapoznaj się z informacjami o państwie tj. ustrój, władze, symbole. Bardzo pomocna w tym będzie strona o naszym państwie w encyklopedii mikronacyjnej, znajduje się ona tutaj.
 • udzielaj się jak najwięcej. Kto milczy ten traci. Rozmowa jest najlepszym sposobem, by dowiedzieć się czegoś a także zawrzeć przyjaźnie, które będą nam pomagać przy działalności. W tym celu odpowiadaj na wątki, w których chciałbyś coś powiedzieć. Możesz także skorzystać z opcji wysłania poczty do kogoś, z kim chciałbyś pogadać, zapytać. Możesz to zrobić poprzez kliknięcie w imię i nazwisko tejże osoby.
 • zastanów się, co chciałbyś zrobić (w tym pomoże Ci m.in. ten poradnik)
 • przy okazji wszystkim wyżej wymienionych punktów pamiętaj o dwóch rzeczach: kultura i język. Staramy się odwzorowywać państwo, dlatego w miarę możliwości dbamy o to, by tam, gdzie powinna być powaga, by ona tam była. Nie wyzywamy się (jak już musisz się wyładować, rób to listownie), nie przeklinamy, dbamy o ortografię i interpunkcję.
Pierwsze kroki w roli obywatela.

Jeśli zachowałeś cierpliwość i wytrzymałeś magiczny tydzień w oczekiwaniu za obywatelstwem, będziesz mógł wkroczyć w prawdziwe życie. Na początek radziłbym Ci przygotować ogłoszenie o pracę w specjalnym urzędzie, który znajduje się tutaj. Zareklamuj siebie, opisz, jakie posiadasz umiejętności, przykładowo, czy umiesz tworzyć grafiki komputerowe, albo strony internetowe, czy lubisz pisać długie teksty. Po czasie na oferty odpowiedzą w większości przedsiębiorcy, którzy zawsze potrzebują rąk do pracy przy swoich firmach. 

Będziesz mógł wtedy zarobić swoje pierwsze pieniądze, za które możesz kupić samochód, ziemię lub mieszkanie. By jednak mieć, gdzie te pieniądze trzymać, potrzebujesz konta bankowego. W naszym państwie obecnie istnieje jeden, państwowy bank, który obsługuje konta osób fizycznych (zwykłych obywateli), firm oraz budżet państwa i samorządów.
 • jeśli chciałbyś założyć konto obywatelskie, złóż wniosek tutaj
 • jeśli chciałbyś założyć konto firmy, złóż wniosek tutaj
 • jeśli chciałbyś otrzymać dotację dla początkującej firmy, złóż wniosek tutaj
 • jeśli chciałbyś otrzymać kredyt, złóż wniosek tutaj
Możliwości.

W zależności od Twoich chęci, zainteresowań możesz zaangażować się w przeróżne gałęzie państwa, od polityki po sport i biznes. Wszystko zależy od Ciebie. W tym miejscu nakreślę Tobie, czym mógłbyś się zająć. Lista będzie na bieżąco aktualizowana!!!
gen. Stanisław Dmowski 


Kotylion (3 rocznica niepodległości)Krzyż Czynu
#2
DROGA DZIENNIKARSKA. PRASA, RADIO, TELEWIZJA.

Jak w każdy państwie, oprócz trzech oficjalnych władz - ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej funkcjonuje również nieoficjalnie czwarta. Są to media. Odgrywają one ważną rolę - urozmaicają dyskusję, przez swoją krytykę mogą pozytywnie wpływać na rząd, dokumentują wydarzenia i poglądy i są wielką skarbnicą wiedzy. W mikronacjach należy jeszcze wspomnieć o jednej ważnej funkcji - ilość mediów jest wyznacznikiem siły i jakości państwa, im więcej rzetelnych i poczytnych tytułów prasowych, tym lepiej to świadczy o stanie intelektualnym państwa.Gazety.

Od początku istnienia Suderlandu bujnie rozwijała się prasa. Do najpoczytniejszych pism należał kiedyś Tygodnik Popularny i Rozwój a obecnie Kurier Republiki i Obserwator Narodowy. Najczęściej w tych gazetach można przeczytać wywiady z mieszkańcami, relacje z życia w kraju, kiedyś można było poczytać ciekawe historyjki i kawały. 

Jeśli chciałbyś założyć swoją gazetę, napisz wątek w dziale prasowym i rozpocznij swoją działalność. Dla uregulowania formalności możesz zakupić lokal, w którym znajdować się będzie siedziba gazety. Istotna informacja - gazetę możesz prowadzić na różne sposoby, albo w formie postów na forum (tak jak robi to Kurier i Obserwator wyżej wymienione) albo w formie artykułów na specjalnie stworzonej stronie internetowej (tutaj wymienić należy stronę Tygodnika Popularnego, który nie dość, że publikował na oddzielnej stronie to także w formie profesjonalnych artykułów w formacie pdf). 

Jeśli chciałbyś dołączyć do redakcji już istniejących pism, napisz list do ich redaktorów. Wskazówka - redaktorami głównie są osoby publikujące na forum prasowe artykuły.

Radio.

Oficjalnie nigdy w naszym kraju radio nie istniało, ale cały czas są próby jego założenia. Jeśli chciałbyś zrealizować się jako dziennikarz radiowy, użyczyć swego głosu i informować o sytuacji w kraju, zabawiać i przeprowadzać wywiady, napisz do Prezydenta, który obecnie odpowiada za realizację projektu radiowego.

Telewizja.

Jako, że jesteśmy w realnym świecie bardzo zabieganymi ludźmi, trudno o stworzenie czegoś tak trudnego i wymagającego czasu i profesjonalizmu jak telewizja. W Suderlandzie pokusiliśmy się jednak o jej namiastkę. Tworzymy filmiki z wiadomościami oraz parodie, które bawią mieszkańców oraz jak się okazało, są świetnym sposobem na popularyzację naszego kraju w internecie.

Obecnie w telewizji przodują specjalne kroniki tworzone przez redakcję Kuriera Republiki.

Tworzone są czołówki seriali, tutaj Dynastia Suderlandu autorstwa Hansa von Eichenblatta 
z naszymi obywatelami w roli głównej

A także wiadomości, tutaj dziennik wyborczy autorstwa Norberta Byfyja

Jeśli chciałbyś spełnić się w roli pracownika Telewizji, tworzyć miłe dla oka produkcję, informować i zabawiać publiczność, zasygnalizuj swą chęć w wątku Telewizji Publicznej.
gen. Stanisław Dmowski 


Kotylion (3 rocznica niepodległości)Krzyż Czynu
#3
DROGA DYPLOMATYCZNA. AMBASADY.

Wbrew pozorom choćbyśmy bardzo chcieli być jedynym graczem na polskiej scenie mikronacji to jednak nim nie jesteśmy. Oprócz nas egzystuje wiele państw, każde o odmiennej kulturze, wielkości i aktywności, przykładowo Księstwo Sarmacji, Królestwo Dreamlandu, Rzeczpospolita Obojga Narodów. Republika Suderlandu nie prowadzi polityki izolacji od świata, stara się dogadywać z poważnymi partnerami, współpracować na wszelakich polach. By jednak dyplomacja była skuteczna i mogła państwu zapewniać wymierne korzyści, potrzebny jest korpus dyplomatyczny tj. obsada ambasad.

Wielka jest tutaj rola ambasadorów, czyli przedstawicieli państwa za granicą. Do ich zadań należy m.in. kontaktowanie się z władzami państwa przyjmującego, informowanie ludności państwowego o wydarzeniach w naszym państwie, czyli krótko mówiąc ocieplanie wizerunku a także raportowanie na bieżąco o sytuacji politycznej, trendach dyplomatycznych. Ambasador powinien cechować się nieskazitelnym językiem (łamana polszczyzna z pewnością psuje wizerunek państwa), kulturą i zachowywaniem kurtuazji tj. zwracaniem się do określonych osób zgodnie z ich zajmowanym stanowiskiem, tytułem arystokratycznym (w niektórych państwach jest to dość ważne). 

Być ambasadorem to wielka odpowiedzialność, ale i prestiż. Możesz zapoznać się z wyglądem naszych ambasad tutaj: wątek ambasady RS w Dreamlandzie (tam ambasador odpowiada na pytania miejscowych interesantów), wątek ambasady w Sarmacji, budynek ambasady w Sarmacji (tam zawarto najważniejsze informacje o kraju).

Jeśli chciałbyś rozpocząć swoją karierę jako dyplomata, zgłoś swoją chęć w postaci wątku w ramach działu resortu spraw zagranicznych (co jakiś czas pojawia się tam informacja o naborze na funkcję ambasadora) lub napisz do Kierownika Resortu Spraw Zagranicznych albo Prezydenta.
gen. Stanisław Dmowski 


Kotylion (3 rocznica niepodległości)Krzyż Czynu
#4
DROGA SĄDOWNICZA. SĄD NAJWYŻSZY.

W naszym państwie produkujemy wiele przeróżnych aktów prawnych, czy to ustaw czy rozporządzeń. Jako, że szczycimy się naszą osobliwą kulturą, w tym także kulturą praworządności, na straży przestrzegania praw stoi krajowe sądownictwo, a dokładniej Sąd Najwyższy. Jego głównym zadaniem jest "pilnowanie ustroju", badanie zgodności ustaw z konstytucją, rozstrzyganie sporów pomiędzy poszczególnymi obywatelami a także pomiędzy obywatelami a instytucjami oraz opieka nad prawidłowym przebiegiem wyborów. 

SN składa się z 3 sędziów, którzy są powoływani na okres 6 miesięcy. Oczekuje się od nich przede wszystkim apolityczności (czyli w skrócie mówiąc nieudzielania poparcia żadnej partii politycznej), pełnego obywatelstwa Suderlandu (tj. nieposiadania obywatelstwa w żadnym innym kraju), niepiastowania żadnej innej funkcji w państwie (dość uciążliwy warunek, jednak pensja sędziowska wynagradza te trudy) oraz dobrej znajomości prawa suderlandzkiego.

Czym jest właściwie ta dobra znajomość? Przede wszystkim orientowaniem się w najważniejszych aktach prawnych, wymienię tutaj te trzy najważniejsze, których treść jest niezbędna do wyrokowania: jest to Konstytucja Republiki Suderlandu, kodeks karny oraz ordynacja wyborcza. Bardzo pomocne będzie również poznanie kilku paremii łacińskich (prawniczych powiedzonek rzymskich, które pomagały w czasach antycznych przy rozstrzyganiu spraw) m.in.:
 • lex retro non agit - prawo nie działa wstecz, ustaw nie stosuje się do zdarzeń sprzed ustanowienia prawa
 • nullum crimen sine lege - nie ma przestępstwa bez ustawy tj. jeśli ustawa jasno nie określiła, że coś jest karane to znaczy, że jest to czyn dozwolony i nie można za to karać
 • nemo iudex in causa sua - nie można być sędzią bez własnej sprawie tj. jeśli ktoś zarzucił coś sędziemu to nie może ów sędzia decydować o karze dla samego siebie
 • lex posterior derogat priori - ustawa późniejsza uchyla wcześniejszą
 • ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi tj. zasłanianie się argumentem o niewiedzy nie jest żadnym usprawiedliwieniem
 • in dubio pro reo - w przypadku wątpliwości na korzyść pozwanego tj. jeśli istnieją wątpliwości co do winy oskarżonego/pozwanego, należy go uniewinnić
Być sędzią w Suderlandzie to wielka misja, odpowiedzialność, ale i frajda. Ucząc się w praktyce, jak wygląda od podszewki przeprowadzanie rozpraw, wydawanie wyroków możesz poznać, jak po części wygląda wykonywanie zawodu sędziowskiego w prawdziwym świecie i kto wie, gdzie zajdziesz po takiej dawce wiedzy i praktyki co ważne. Głównie w Sądzie Najwyższym rozstrzyga się spraw o utratę obywatelstwa, ale zdarzały się wielokrotnie sprawy dot. korupcji, pomówień, rozstrzygania skarg wyborczych (czy nie doszło do sfałszowania wyborów).

Jeśli chciałbyś zostać sędzią, zgłoś się do Prezydenta lub któregoś z senatorów w prywatnym liście lub zadeklaruj chęć objęcia tego urzędu albo w swoim wątku powitalnym albo w dziale sądowym.

Polecam Ci zapoznać się z ciekawymi wątkami dot. SN: czasopismo prawnicze pt. Obserwator Prawny (w którym publikowano artykuły dot. zagadnień prawnych), poczet sędziów SN, archiwum wyroków SN.
gen. Stanisław Dmowski 


Kotylion (3 rocznica niepodległości)Krzyż Czynu
Topic Options
Wątek zamknięty