Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Tytuły szlacheckie
W czasie przeglądu naszej konstytucji pod kątem zadań i wymagań dla zawodu sędziowskiego natrafiłem na pewien fragment, którego jakoś wcześniej nie zauważyłem. Brzmi on następująco:

Cytat: 8) Prezydent nadaje i odbiera tytuły szlacheckie.

Brzmi to dość osobliwie w konstytucji demokratycznego państwa. Czy prezydent kiedykolwiek skorzystał z tego uprawnienia, czy jest to martwy artykuł? Mamy w państwie hrabiostwo jakieś?
gen. Stanisław Dmowski 

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Krzyż Czynu
Odpowiedz
Raz Fryderyk Marks odebrał tytuł Józefowi Sowińskiemu.
Norbert Byfyj - Gubernator Hrabstwa Koburgii, Kierownik Resortu Gospodarki i Finansów, Senator XII Kadencji Doktor Hab. Chemii

Krzyż CzynuKotylion (3 rocznica niepodległości)Gwiazda Orderu OdrodzeniaOrder za Osobiste MęstwoOznaka Obywatelska Złota Odznaka „W Służbie Oświaty”
Odpowiedz
Dobra mam już to rozporządzenie.
Norbert Byfyj - Gubernator Hrabstwa Koburgii, Kierownik Resortu Gospodarki i Finansów, Senator XII Kadencji Doktor Hab. Chemii

Krzyż CzynuKotylion (3 rocznica niepodległości)Gwiazda Orderu OdrodzeniaOrder za Osobiste MęstwoOznaka Obywatelska Złota Odznaka „W Służbie Oświaty”
Odpowiedz
Dokładnie tak xD. Przepis wprowadzony do konstytucji podczas jej nowelizacji tylko w jednym celu... Oczywiście w duchu suderlandzkiego republikanizmu wszystkie tytuły "szlacheckie" (związane wyłączenie z narodzeniem) otacza się pogardą.
[Obrazek: NzLBupx.png]     [Obrazek: Il9xQZB.png]     [Obrazek: h2Epeb3.png]     [Obrazek: ysbN3sL.png]     [Obrazek: Yxw9Kih.png]     [Obrazek: gL7GFe3.png]     [Obrazek: xHbha88.png]

Profesor Prawa

Order KonstytucjiKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Krzyż CzynuZłota Odznaka „W Służbie Oświaty”Order Ojczyzny
Odpowiedz
Dość ciekawy tytuł Józef Es otrzymał. "Senior Gryf", dość osobliwe to...
gen. Stanisław Dmowski 

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Krzyż Czynu
Odpowiedz
Z tego co wiem, to Józef stał się głową rodu po śmierci Króla Krzysztofa I.

Odpowiedz
Topic Options