Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Ankieta: Jaki masz stosunek do nazwy "senatu"?
Jestem do niej przywiązany i nie wyobrażam sobie zmiany.
14.29%
1 14.29%
Przyzwyczaiłem się do "senatu", ale jestem otwarty na zmianę (zwłaszcza, gdy będzie dobra).
42.86%
3 42.86%
Jest mi to zupełnie obojętne.
28.57%
2 28.57%
Nie żywię żadnych uczuć do obecnej nazwy, ale uważam, że nie powinno jej się zmieniać.
0%
0 0%
Nazwa "senat" nie ma dla mnie żadnego znaczenia i jestem za jej zmianą.
14.29%
1 14.29%
Jestem stanowczo za zmianą nazwy! Każda, byleby nie "senat".
0%
0 0%
Inny. Opiszę mój stosunek w poście.
0%
0 0%
Razem 7 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Sentyment do Senatu
Jak wiadomo pracuję nad nową konstytucją i w tej nowej konstytucji zostanie przeorganizowany nasz organ legislacyjny. Główna zmiana dotyczyć będzie jego liczebności: z obecnych 7 osób do 3. M.in. przez to w nowym ustroju organ ten będzie bardziej przypominał radę państwa niż organ parlamentarny i dlatego zakładam ten temat. Chciałbym wybadać jaki stosunek mają Suderlandczycy do senatu - głównie jako nazwy. Czy bylibyście skłonni do jej zmiany, czy jednak jest to dla Was już tak tradycyjny element, że nie ma o tym w ogóle mowy? Na razie nie proponuję nic konkretnego, nie jestem nawet przekonany na pewno czy będę zmieniał tę nazwę. Na razie chcę tylko wybadać nastroje społeczne, więc zapraszam do udziału w dyskusji.

Jeszcze na zakończenie mała wzmianka historyczna. Nasz organ legislacyjny, a zarazem najważniejszy organ w państwie, od samego początku nazywany jest senatem. Ta tradycja ma swoje początki w ustroju Królestwa Południolandii i nie została zmieniona na fali rewolucji republikańskiej. Nie ma zresztą w tym nic dziwnego, bowiem za czasów królestwa Senat był jedną z niewielu pozytywnych instytucji. W ten sposób senat towarzyszył nam przez te wszystkie trzy lata.

Nazwa "senat" może się w pewien sposób kojarzyć z ustrojem republikańskim. Ktoś może więc zapytać - skoro dzięki nowej konstytucji mamy być jeszcze bardziej republikańscy, to czemu mamy rezygnować z tej charakterystycznej nazwy? Odpowiadając zwrócę uwagę na pewien fakt. W naszych warunkach 7-osobowy parlament jest wręcz ogromny (pod względem liczebności). Tym samym wielokrotnie zdarzało się, że nie wszystkie w nim miejsca były obsadzone lub że udało się je zapełnić ledwo co. W takich warunkach można dojść do wniosku, że nie była to instytucja republikańska (przedstawicielska), a wręcz instytucja demokracji bezpośredniej (bo każdy, kto tylko chciał, mógł wejść w jej skład i decydować o losie państwa na najwyższym szczeblu).

Nowy "senat" będzie najpewniej organem trzyosobowym, w którym każdy będzie miał równą pozycję. Będzie on jak dotychczas łączyć funkcje najwyżej legislatywy, nadzoru nad władzą wykonawczą oraz kierownictwa nad państwem. Być może inna nazwa byłaby dla niego w takiej sytuacji bardziej odpowiednia, jednakże musimy pierw poznać odpowiedź na pytanie czy w ogóle jest przyzwolenie na zmianę.

PS. Ankieta będzie otwarta przez 2 tygodnie.
[Obrazek: NzLBupx.png]     [Obrazek: Il9xQZB.png]     [Obrazek: h2Epeb3.png]     [Obrazek: ysbN3sL.png]     [Obrazek: Yxw9Kih.png]     [Obrazek: gL7GFe3.png]     [Obrazek: xHbha88.png]

Profesor Prawa

Order KonstytucjiKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Krzyż CzynuZłota Odznaka „W Służbie Oświaty”Order Ojczyzny
Odpowiedz
Zaznaczyłem przypadkiem opcję "jest mi to obojętne", ale uważam podobnie jak większość głosujących. Czekam na opublikowanie w całości projektu konstytucji i wtedy się ustosunkuję. Jeśli będą dobre propozycje, to czemu by nie zmieniać?

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Krzyż Czynu
Odpowiedz
Dziękuję wszystkim za udział w ankiecie. Spodziewałem się zupełnie innych wyników Big Grin. Myślałem, że przywiązanie do nazwy "Senat" jest tak silne, że nie będzie zgody na zmianę, a taki głos był tylko jeden. Widzę więc, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, to mam zielone światło na kombinowanie Wink.
[Obrazek: NzLBupx.png]     [Obrazek: Il9xQZB.png]     [Obrazek: h2Epeb3.png]     [Obrazek: ysbN3sL.png]     [Obrazek: Yxw9Kih.png]     [Obrazek: gL7GFe3.png]     [Obrazek: xHbha88.png]

Profesor Prawa

Order KonstytucjiKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Krzyż CzynuZłota Odznaka „W Służbie Oświaty”Order Ojczyzny
Odpowiedz
Topic Options