Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Zakon świecki
Drodzy Bracia,

od pewnego czasu chodzi mi po głowie pomysł stworzenia na ziemiach suderlandzkich zakonu świeckiego, który pozwoliłby na bezpośrednie zaangażowanie się wiernych w życie diecezji. Jego Świątobliwość wyraził już wstępną zgodę, jednak najważniejsze w tej kwestii jest Wasze zdanie. Chciałbym więc zapytać, co o tym sądzicie, czy bylibyście chętni na tego typu aktywność? Taki zakon nie nakłada oczywiście żadnych ograniczeń dotyczących jakiejkolwiek działalności w państwie.
Jak ma wyglądać aktywność w takim zakonie, czy ma on być jawny, czy - zapożyczając trochę z rotryjskiego klimatu - półtajny, jaka ma być hierarchia, stopnie, zadania - to wszystko omówimy, gdy wyrazicie aprobatę co do ogólnej idei. Nie chcę z góry narzucać reguły zakonu, chciałbym żebyśmy stworzyli ją razem, poprzez dyskusję i wymienianie się pomysłami.

Zapraszam do dyskusji.
/-/ Jego Wielkoksiążęca Mość i Eminencja
Wilhelm Jan Orański-Nassau
Prymas Suderlandu
biskup delilandzki

[Obrazek: 2TotF.png]

Odpowiedz
Tak się składa, że mi już od tamtego roku rodziły się w głowie pomysły na taką właśnie działalność. Myślę, że swoje uwagi przekażę w niedalekiej przyszłości w formie listownej.
gen. Stanisław Dmowski 

Krzyż Czynu
Odpowiedz
Może rozważymy adaptację czy jakaś fuzję z Zakonem św. Róży? Co Pan na to, Panie Dmowski? Samym pomysłem jestem oczywiście zainteresowany.
[Obrazek: NzLBupx.png]     [Obrazek: Il9xQZB.png]     [Obrazek: h2Epeb3.png]     [Obrazek: ysbN3sL.png]     [Obrazek: Yxw9Kih.png]     [Obrazek: gL7GFe3.png]     [Obrazek: xHbha88.png]

Profesor Prawa

Oznaka Obywatelska Krzyż CzynuZłota Odznaka „W Służbie Oświaty”Order Ojczyzny
Odpowiedz
(13.05.2019, 18:33)Ryszard Maj napisał(a): Może rozważymy adaptację czy jakaś fuzję z Zakonem św. Róży?

Czy są dostępne jakieś informacje o tej organizacji? Niewiele o niej słyszałem.

(13.05.2019, 18:22)Stanisław Dmowski napisał(a): Tak się składa, że mi już od tamtego roku rodziły się w głowie pomysły na taką właśnie działalność. Myślę, że swoje uwagi przekażę w niedalekiej przyszłości w formie listownej.
Czekam zatem z niecierpliwością Smile
Prymas Suderlandu
biskup delilandzki

Odpowiedz
Proszę, tutaj podsyłam adres do tematu Kolegium (Zakonu?) św. Róży - link. Pan Dmowski tworzył właśnie coś na wzór zakonu rycerskiego, dlatego to było moje pierwsze skojarzenie po przeczytaniu propozycji. Zresztą najlepiej niech sam pan Stanisław się wypowie.

Ja z kolei próbowałem kiedyś stworzyć Chatę Państwową - coś na wzór masonerii - jednakże nie za bardzo mi to wyszło i póki co nie planuję wracać do tematu. ACZKOLWIEK! Nikt tak naprawdę nie wie czy Chata Państwowa funkcjonuje i nie kieruje potajemnie Suderlandem... Wink

PS. Podrzucę jeszcze mały żarcik związany ze św. Różą.
[Obrazek: NzLBupx.png]     [Obrazek: Il9xQZB.png]     [Obrazek: h2Epeb3.png]     [Obrazek: ysbN3sL.png]     [Obrazek: Yxw9Kih.png]     [Obrazek: gL7GFe3.png]     [Obrazek: xHbha88.png]

Profesor Prawa

Oznaka Obywatelska Krzyż CzynuZłota Odznaka „W Służbie Oświaty”Order Ojczyzny
Odpowiedz
(13.05.2019, 18:37)Wilhelm Orański napisał(a):
(13.05.2019, 18:33)Ryszard Maj napisał(a): Może rozważymy adaptację czy jakaś fuzję z Zakonem św. Róży?

Czy są dostępne jakieś informacje o tej organizacji? Niewiele o niej słyszałem.

(13.05.2019, 18:22)Stanisław Dmowski napisał(a): Tak się składa, że mi już od tamtego roku rodziły się w głowie pomysły na taką właśnie działalność. Myślę, że swoje uwagi przekażę w niedalekiej przyszłości w formie listownej.
Czekam zatem z niecierpliwością Smile

Kiedyś utworzyłem taką organizację wraz z niejakim Castiglionim (z tego miejsca go hmm, pozdrawiam, nie okazał się człowiekiem poważnym, bo u nas długo nie bawił, ale pozostały mi po nim ciekawe wspomnienia). Baza to przede wszystkim struktura wtajemniczeń, czyli odwołanie do masonerii. Nazwę można powiedzieć po części zapożyczyłem z realowej organizacji różokrzyża (zresztą bardzo niebezpiecznej sekty). 

Czemu by nie powrócić do tego pomysłu? Ja tam jestem za tylko ostrzegam, sam nie będę w stanie tego uciągnąć. Mam plany, projekty, ale rąk trza, rąk do pracy Smile
gen. Stanisław Dmowski 

Krzyż Czynu
Odpowiedz
Tylko przypominam, że zakon świecki powstałby w ramach Kościoła Rotryjskiego, więc odwołań do masonerii być nie może.

A co na to pozostali wierni? Panie Byfyj?
Prymas Suderlandu
biskup delilandzki

Odpowiedz
Nie wiem czy obecnie będę miał tyle czasu móc sobie pozwolić na takie coś, ale dam sobie kilka dni na przemyślenie całej sprawy.
Norbert Byfyj - Gubernator Hrabstwa Koburgii, Kierownik Resortu Gospodarki i Finansów, Senator XII Kadencji Doktor Hab. Chemii

Gwiazda Orderu OdrodzeniaOrder za Osobiste MęstwoZłota Odznaka „W Służbie Oświaty”Oznaka Obywatelska
Odpowiedz
Pan Byfyj poinformował mnie wczoraj, że będzie w stanie włączyć się w tę inicjatywę. W związku z tym możemy rozpocząć prace, których rezultatem będzie statut naszego zakonu.

Panie Dmowski, kiedy będziemy mogli zobaczyć uwagi, o których Pan wspominał?
Prymas Suderlandu
biskup delilandzki

Odpowiedz
Moje myśli w mikronacjach w aspekcie religijnym zawsze kierowały się ku organizacjom mistycznym, tajemnym. Miałem okazję pracować nad takimże projektem, niestety straciłem zapał. 

Jakie założenia powinna mieć organizacja zakonna? Przede wszystkim hierarchia, stopniowość, duża autonomia (inaczej nie ma co myśleć o zaangażowaniu). Pierwsze skrzypce powinni grać Suderlandczycy, ale i obywatele innych państw pod pewnymi warunkami mogliby dołączyć do kręgu. Z mojej strony dorzuciłbym jeszcze motyw róży, podoba mi się. Kwestia klimatu, czy ma to być średniowiecze, oświecenie czy XX wiek to kwestia do dyskusji. Z mojej strony tyle.
gen. Stanisław Dmowski 

Krzyż Czynu
Odpowiedz
Jeżeli ma być to organizacja półtajna, to może powinniśmy przenieść naszą dyskusję do tajnego działu? Pałac biskupi ma wiele pomieszczeń, chętnie użyczę jedną z sal, by takie obrady mogły się odbyć.
Prymas Suderlandu
biskup delilandzki

Odpowiedz
Topic Options