Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Nasz układ planetarny
(01.07.2019, 22:27)Ryszard Maj napisał(a): Korzystając z sytuacji chciałbym przeprosić Pana, Panie Ferdynandzie, że namawiałem Pana do współpracy z Rononem Dexem, który okazał się osobą nieprofesjonalna i niekompetentną. Aczkolwiek ostatnie wydarzenia przyniosły jeden pozytyw - teraz wiemy na czym stoimy. V-kosmos zapewne na tym tylko zyska.

Nic nie szkodzi. Tak naprawdę to Ronon pierwszy wyciągnął rękę. Ja ją z entuzjazmem przyjąłem, nie była to tylko Pańska wina. Sam sobie jestem winien. Szczęśliwie, zdążyłem nie ucierpieć na tym. Jedynie zmarnowałem troszkę czasu na prywatne rozmowy i zbędnie się ucieszyłem.

(01.07.2019, 23:39)Karl von Schwarzengrau napisał(a): Nie wiem jak ale umknęły mi mapy globusa. Dowiedziałem się o nich z wątku gdzie Pan Dugosz pisze o Paderlandzie...
Świetna robota!

Też tak uważam. Niemniej dobrze by było zapełnić cały globus. Chociażby oceanami. By ładnie mógł się prezentować na półce...

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Order za Osobiste Męstwo
Odpowiedz
(02.07.2019, 00:21)Ferdynand Dugosz napisał(a): [...] Niemniej dobrze by było zapełnić cały globus. Chociażby oceanami. By ładnie mógł się prezentować na półce...

Może nie oceanami a czymś w rodzaju terra incognita. Aczkolwiek na samym wstępie potrzebowałbym aktualnej i dokładnej mapy, dostosowanej do obowiązującej siatki geograficznej.
[Obrazek: NzLBupx.png]     [Obrazek: Il9xQZB.png]     [Obrazek: h2Epeb3.png]     [Obrazek: ysbN3sL.png]     [Obrazek: Yxw9Kih.png]     [Obrazek: gL7GFe3.png]     [Obrazek: xHbha88.png]

Profesor Prawa

Order KonstytucjiKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Krzyż CzynuZłota Odznaka „W Służbie Oświaty”Order Ojczyzny
Odpowiedz
No cóż, albo jedno, albo drugie...

Waksman jakieś tam mapy robił, ale one z kolei nie mają siatki. Zastanawia mnie również, na ile sensowne byłoby dodawanie sztucznych ziem niczyich w miejsca poza granicami naszej aktualnej mapy (czyli 3/4 globusu praktycznie). Z jednej strony moglibyśmy stworzyć coś sensownie geologiczne, dać nowym państwom miejsce do lokowania się, a także nam okazję do ciekawej narracji o wyprawach na egzotyczne ziemie. Z drugiej zaś zapewne spotka się to z krytyką, jak to jest w zwyczaju tej społeczności. Że bez sensu dodajemy ziemie itd....

Odpowiedz
Według mnie wymyślanie lądów to słaby pomysł - ani nie spotka się z akceptacją, ani (i zwłaszcza) nikomu w niczym nie pomoże. Na pewno nie nowym mikronacjom, które chciałby mieć wpływ na kształt swoich ziem. Wypełnianie nieznanych terenów oceanami to także wcale nie lepsza koncepcja, bo tak samo próbuje ukształtować nasze wyobrażenie o obszarach, które są pustą kartką. Zaproponowałem dlatego ideę terra incognita, przez którą rozumiem po prostu zakryty obszar. Zakryty za pomocą mgły, fantastycznych rysunków lub w inny czytelny i ciekawy sposób.
[Obrazek: NzLBupx.png]     [Obrazek: Il9xQZB.png]     [Obrazek: h2Epeb3.png]     [Obrazek: ysbN3sL.png]     [Obrazek: Yxw9Kih.png]     [Obrazek: gL7GFe3.png]     [Obrazek: xHbha88.png]

Profesor Prawa

Order KonstytucjiKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Krzyż CzynuZłota Odznaka „W Służbie Oświaty”Order Ojczyzny
Odpowiedz
Ja tam bym chętnie poczytał o wyprawach na drugą stronę kuli polińskiej... Sporo miejsca na narrację. Ale to Pan się globusem zajmuje i myślę, że podejmie Pan najlepszą decyzję. Więc niech będzie terra incognita.

Odpowiedz
Coś już zacząłem robić. Jak widać na poniższym obrazku, dojechałem do Belgraidy. Także zostały mi tylko dwie planety.
[Obrazek: Lr0PGGi.png]
Wspomnieć należy, że symulację ukończyłem już nawet dwa razy. Ale co się takiego stało? No to się stało, że przy zapisywaniu jakiś błąd występuje i cała gra się wywala. To, co przedstawiłem wyżej to autosave. Irytuje mnie to o tyle, że będę musiał już trzeci raz robić Gigasa. A jest to dość kłopotliwe, zważywszy na ilość jego księżyców. No ale cóż... Raczej dość szybko się z tym uwinę. Jeżeli znajdę wreszcie przyczynę problemu, to myślę, że na dniach pojawi się nowy model.
Ferdynand Dugosz - Senator XIII Kadencji, Prezes Suderlandzkiej Agencji Kosmicznej

Odpowiedz
Trzymam kciuki Smile
Norbert Byfyj - Naczelnik Państwa Suderland, Gubernator Hrabstwa Koburgii, Kierownik Resortu Gospodarki i Finansów, Senator XIII Kadencji, Wicemarszałek Senatu Doktor Hab. Chemii

Krzyż CzynuKotylion (3 rocznica niepodległości)Gwiazda Orderu OdrodzeniaOrder za Osobiste MęstwoOznaka Obywatelska Złota Odznaka „W Służbie Oświaty”
Odpowiedz
Skończyłem wreszcie. Co prawda z pewnością wymaga on jeszcze dopracowania i wypełnienia tych "brakujących" elementów, ale to już sprawa na inny czas. Udało mi się stworzyć w tym układzie wszystkie planety naszego układu, nadać im w miarę stabilne orbity i (co chyba mnie najbardziej cieszy) zapisać to bez problemów. Starałem się przy tym trzymać danych opublikowanych przez BAK, chociaż momentami niestety musiałem coś zmienić. Takie sobie obrałem zadanie, by to wszystko dopracować. Ogólny zarys systemu jednak nie zmienił się jakoś bardzo. Z pewnością będziemy mogli go poszerzać o kolejne elementy, ale na ten moment wygląda to właśnie tak. Symulacja uwzględnia tylko główne księżyce, ale jeśli będzie zainteresowanie, to będę mógł go poszerzyć o mniejsze obiekty. W tej chwili nie zmieniają one zbyt wiele, a jedynie obciążają mi symulacje. Niedługo pojawią się szczegółowe dane na temat systemu w odpowiednim wątku. Planuję również opisać ogólnie, co zmieniłem względem modelu BAK.
[Obrazek: r9AbOeN.png]
Nie wszystkie nazwy widać, dlatego wymienię je po kolei, zaczynając od gwiazdy: Aurian, Vulkan, Pollin, Mars, Cidaris, Belgraida, Gigas, Mortuus. 
Niżej zaś ogólny widok na orbity, tym razem już bez nazw. 
[Obrazek: xoXIF9R.png]
Ferdynand Dugosz - Senator XIII Kadencji, Prezes Suderlandzkiej Agencji Kosmicznej

Odpowiedz
Super! Czy ten program umożliwia też wygenerowanie "bardziej widowiskowych" obrazów? Na przykład jakiś zbliżeń na planety, efektywnie oświetlonych itp.?

Profesor Prawa

Odpowiedz
Jak najbardziej. Program to Universe Sandbox 2 i potrafi wykreować naprawdę piękne widoki. Ale akurat na tych zdjęciach chciałem zaprezentować bardziej orbity, niż sam wygląd planet. Bowiem przy dodawaniu ich często upraszczałem. Nie wszystkie zdjęcia opublikowane przez BAK mogłem znaleźć w internecie, a z tych które znalazłem nie wszystkie znajdowały się w bazie danych symulatora. Musiałbym dłużej posiedzieć i potworzyć własne modele, a to jak dla mnie raczej za dużo roboty, zwłaszcza że nie jestem raczej uzdolniony graficznie. Dlatego przykładowo wiele księżyców jest opartych o modele Księżyca, Merkurego, Plutona itd. Niżej daje przykładowe zdjęcia, które zrobiłem tak na szybko. A zaznaczmy przy tym, że ja mam wszystko ustawione na low, by mój komputer nie gruchnął. Może to wyglądać o wiele piękniej.
[Obrazek: m0EKJdB.png]

[Obrazek: 3jXhinz.png]

[Obrazek: tNORgc7.png]

[Obrazek: JOv6hCj.png]

Odpowiedz
Skończyłem właśnie przepisywać dane z symulatora. Zapraszam zainteresowanych do zapoznania się ze stworzonym przez mnie modelem. Zachęcam również do dzielenia się uwagami tutaj. Będę z pewnością jeszcze i tak poprawiał tam niektóre rzeczy w przyszłości.
http://suderland.y0.pl/showthread.php?ti...9#pid22699

Odpowiedz
Świetna robota!
Między Gigasem, a Mortuusem, jak patrzę, jest bardzo duża odległość. Jest ona wypełniona jakimś pasem planetoid/asteroid (jak w świecie realnym coś między Marsem, a Jowiszem) czy jest pusto?
I nie ma planet karłowatych?
Karl von Schwarzengrau - Kierownik Resortu Obronny Narodowej, Senator XIII Kadencji, Prezydent Miasta Deliland, Gubernator Nordaty Suderlandzkiej,

Naczelny Dowódca Wojsk Lądowych
Marszałek Polowy Suderlandzkich Sił Zbrojnych

Adiunkt

Srebrna Odznaka za Wzorową SłużbęKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Medal WojskaGwiazda Orderu OdrodzeniaOrder za Osobiste Męstwo
Odpowiedz
Dziękuję
To jest wersja, jak mówiłem, jedynie z planetami i głównymi księżycami. Planuję w przyszłości dodać kolejne ciała niebieskie, by wypełnić te pustki. Tam, gdzie jest ta przerwa w naszym realnym układzie znajdowałby się Uran i Neptun. No ale w modelu BAK ich nie było. Będę to z pewnością rozwijać, ale w przyszłości. Na razie trzeba dopracować to, co jest, a potem będziemy dodawać kolejne planety, planety karłowate, pasy asteroid itd. Wypełni się wtedy te pustki.

Odpowiedz
Gratuluję wyników! Jeśli w przyszłości uda mi się dokończyć "globus Pollinu" to postaram się wykonać dla Pana teksturę naszej planety do symulacji.

Profesor Prawa

Odpowiedz
Byłoby świetnie. I dziękuję bardzo za gratulacje. Postaram się bardziej rozwijać ten model w przyszłości.

Jak pisałem, opublikuję jeszcze opis zmian względem modelu BAK. Pojawi się on najpewniej w przeciągu najbliższych dni.

Odpowiedz
A więc jak zapowiadałem, publikuję w końcu opis zmian. Jest to bardziej rzecz przeznaczona dla osób pokroju Ronona Dexa, by wiedziały co, gdzie i dlaczego. Jeśli ktoś się nie zapoznawał z modelem BAK, to raczej nie znajdzie tu nic interesującego. Bardziej szczegółowej analizy nie przewiduje. Myślę, że jeżeli ktoś będzie zainteresowany, sam porówna dane na podstawie tego, co tu napisałem. Tutaj link do modelu BAK: http://www.bialenia.org.pl/?page_id=2610

Zaczynając od Vulkana, jako że żadnych danych dotyczących gwiazdy BAK nie opublikowało...
Przy tej planecie praktycznie wszystko jest tak, jak w modelu BAK. Promienie się zgadzają, orbity też. Temperatury również są tak wysokie, jak powinny być, więc tu bez zmian. Jedynie raz przesuwałem tą planetę dalej od słońca dlatego, że dalszy z księżyców się rozpadał.

Następny jest rzecz jasna Pollin. Tutaj również wszystko się w miarę zgadza poza oczywistym faktem, ze nie ma drugiego Księżyca. Pomijam już kwestię jego wpływu na życie na naszej planecie. W takiej odległości miał on tendencje do uciekania, a w dodatku skutecznie destabilizował orbitę Pollinu. A ja dążyłem do tego, by system ten był jak najbardziej stabilny. Także ostatecznie zrobiłem po prostu tak, że w symulatorze wybrałem symulację "Słońce, Ziemia i Księżyc", pozmieniałem nazwy i dopiero na tym budowałem resztę układu. Dzięki temu wszystko się zgadza. Natomiast nawet jeślibym tworzył Pollin od zera, to ten drugi Księżyc bardzo by przeszkadzał. Nasza planeta jest trochę za mała na niego.

Później jest Mars. Tutaj zmniejszyłem nieco promień planety do pierwotnych rozmiarów Marsa. Głównie dlatego, że przy ich zwiększaniu dziwne rzeczy się działy. Księżyce uciekały albo spadały na powierzchnię itd. Nie upieram się jakoś przy tych zmianach jednak. Jeśli komuś bardzo zależy na większym Marsie, to mogę posiedzieć trochę i pokombinować, by działało to prawidłowo. Zresztą może nawet z własnej inicjatywy to zrobię. To jednak za jakiś czas, bo inne rzeczy bym chciał teraz robić. Do tego zmniejszyłem promień pierwszego z księżyców, jako że spadał sobie na powierzchnię. Był za duży krótko mówiąc.

W przypadku Cidaris zmieniło się jedynie tyle, że oddaliłem księżyc od planety. Przy takich odległościach jedno jego okrążenie mogło rozwalić kompletnie orbitę. Należy pamiętać, że księżyc również oddziałuje z planetą i jeśli jest zbyt masywny oraz w zbyt małej odległości, wpływa znacząco na orbitę.

Belgraida ma wymiary takie, jakie podano. Natomiast co zrobiłem, to pogrzebałem przy księżycach. Pierwszy (ten, na którym miało być życie) poleciał na sam koniec, jako że był zbyt masywny. Dwóm pierwszym zaś (czyli w modelu BAK drugi i trzeci) zmniejszyłem promień, by nie oddziaływały aż tak bardzo na planetę. Do tego wszytkie z księżycy oddaliłem od planety. Wszystko to po to, by orbita Belgraidy nie wyglądała, jakby była płucem jakiegoś grubasa po biegu.

Z Gigasem było podobnie, jak z Belgraidą. Promień pozostał taki sam, chociaż musiałem troszkę zwiększyć gęstość (ale to już wina modelu planety, jaki wybrałem). I znów, męczyłem się głównie z księżycami. Trzy pierwsze na początku wyryzuciłem na koniec, jako że były najmasywniejsze. Bardzo destabilizowały orbitę. Do tego zmniejszyłem promienie pozostałych księżycy i oddaliłem je trochę od Gigasa. Problem znów się pojawił, gdy te trzy masywne księżyce na samym końcu zaczęły między sobą oddziaływać. Wyrywać się nawzajem z orbit, zniekształcać je itd. Więc nie mogły być bliżej, ponieważ destabilizowałyby orbitę Gigasa i przyciągały mniejsze księzyce, a także nie mogły być daleko, ponieważ zbytnio na siebie nawzajem oddziaływały. Po wielu nieudanych próbach ułożenia tego tak, by wszystko grało, dałem sobie spokój i skasowałem dwa z nich oraz zmniejszyłem promień trzeciego. W modelu BAK byłyby to Gigas I i Gigas II. Został tylko ten Gigas III. I w tej chwili wciąż orbita Gigasa ma małe wahania, ale nie jest to już problem.

Mortuus pozostał jako planeta niezmieniony. Jego księżyc zaś oddaliłem i zmniejszyłem znacząco jego promień. Chodziło głównie o to, że orbita Mortuusa jako tak oddalona od słońca była bardzo podatna na zmiany. Przy niekorzystnym układzie, Mortuus mógłby być na przykład ściągany przez Gigasa do wnętrza układu. Chciałem w ten sposób zminimalizować wahania tej orbity.

Do tego wszystkie orbity i promienie starałem się uczynić bardziej... nieregularnymi. W zaokrągleniu mogą być jakie są, natomiast w symulatorze chciałem, by wyszło to bardziej naturalnie.

To tyle ze zmian. Jak wspominałem kilka razy, jestem gotowy do edycji i rozwoju tego modelu. Jeśli taka będzie wola, mogę spróbować jeszcze trochę przy nim posiedzieć i zbliżyć niektóre elementy bardziej do modelu BAK.

Odpowiedz
Topic Options