Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Handel zagraniczny
(05.06.2019, 23:15)Ryszard Maj napisał(a): Międzynarodowa wymiana oparta na wirtualnym surowcu nie zda egzaminu. Oczywiście trochę inny charakter mają pieniądze i przy sprzyjających warunkach widziałbym możliwość zorganizowania wymiany walutowej.

Przecież wszystko tu jest wirtualne. Różni się tylko kontrolą, jaką nad tym masz. Dlatego ja tu widzę dwa wyjścia: albo gospodarka oparta na narracji, albo na jakimś systemie informatycznym. Zacząłem ten temat z myślą o opcji pierwszej. Opcja druga jest na pewno o wiele lepsza, ale i trudniejsza do zrealizowania. Zaproponowałem złoto, jako wirtualny surowiec, ponieważ stworzenie kantorów i dobrze działającej wymiany walutowej będzie co najmniej bardzo trudne. Głównie dlatego, że taki kantor prowadziłaby ograniczona ilość osób w wielu miejscach na raz, a to poskutkuje tym, że sieć zacznie się z czasem sypać.

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Order za Osobiste Męstwo
Odpowiedz
Wychodzi na to że dotarliśmy do punktu martwego.
Norbert Byfyj - Gubernator Hrabstwa Koburgii, Kierownik Resortu Gospodarki i Finansów, Senator XIII Kadencji, Wicemarszałek Senatu Doktor Hab. Chemii

Krzyż CzynuKotylion (3 rocznica niepodległości)Gwiazda Orderu OdrodzeniaOrder za Osobiste MęstwoZłota Odznaka „W Służbie Oświaty”Oznaka Obywatelska
Odpowiedz
Myślę, że po prostu trzeba zacząć to robić. To jest prawdopodobnie coś podobnego, jak z tym systemem wojennym. Siedzieliśmy godzinami i zapisywaliśmy kartki papieru, szukając odpowiedniej kombinacji zasad. A wystarczył luźny, narracyjny konflikt na wyspach, byśmy zobaczyli, jak powinny wyglądać podstawy takiego systemu. I pewnie z czasem kolejne zasady do tych konfliktów będą dodawane, aż utworzymy coś sensownego.

No i podobnie jest z gospodarką. Po prostu trzeba zacząć handlować. Zbyt mało mamy wybadany ten temat, by dochodzić do jakiś szczególnych wniosków i prowadzić wartościową debatę.

Odpowiedz
O tym dlaczego tak się rozpisujemy na temat poszczególnych projektów, a ostatecznie wychodzi z nich bardzo niewiele możemy przeczytać więcej tutaj.

Natomiast problem na razie jest taki, że mamy 2 przeciwstawne sobie opcje, z czego każda ma dość poważne wady, a zaleta, czyli działający system gospodarczy nie musi być wcale grą wartą świeczki.

Mamy zatem z jednej strony pomysł gospodarki narracyjnej, o uproszczonych schematach (za którą optuje pan Dugosz). Tutaj na przeszkodzie staje fakt rozbieżności narracyjnej między państwami, koniczności wysokiego zaangażowania wielu użytkowników żeby to się mogło rozwijać, jak i po prostu zasady dżentelmeńskiej umowy na której będzie się ten projekt opierał, a którą tak łatwo łamać.
Z drugiej strony jest optowany przeze mnie pomysł (pewnie jeszcze jakiś entuzjasta się znajdzie) gospodarki opartej na systemie. Tutaj problemem w przeciństwie do pierwszej opcji jest samo tworzenie struktury, wymagające wyższej wiedzy informatycznej, i zapewne trochę realnej gotówki.

Póki co nie doszliśmy do porozumienia, którą ścieżką powinniśmy pójść, co skutecznie torpeduje dalszy postęp. Musimy się najpierw zdecydować, żeby móc podjąć jakieś dalsze działania.

PS Taka dygresja, obecna sytuacja przypomina mi to jak w HoI4 mamy 2 przeciwstawne focusy i musimy się zdecydować na jeden z nich. Może pomoże to twórcom suderlandzkiego moda?
Gregory Mykko - Senator XIII Kadencji Doktor Hab. Spraw Społecznych

Stań na grobie milionów i zapytaj ich, czy honor ma znaczenie. Ich cisza będzie odpowiedzią

[Obrazek: R827141.png]

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Order za Osobiste MęstwoOrder Ojczyzny
Odpowiedz
Średnio to pomoże w tej dygresji (czy jak to kiedyś nazwałem regresji), ponieważ w takim przypadku mamy zazwyczaj pełny podgląd pod to co się wydarzy potem, tutaj zaś mamy pewne niewiadome.
Norbert Byfyj - Gubernator Hrabstwa Koburgii, Kierownik Resortu Gospodarki i Finansów, Senator XIII Kadencji, Wicemarszałek Senatu Doktor Hab. Chemii

Krzyż CzynuKotylion (3 rocznica niepodległości)Gwiazda Orderu OdrodzeniaOrder za Osobiste MęstwoZłota Odznaka „W Służbie Oświaty”Oznaka Obywatelska
Odpowiedz
Zanim takowy mod powstanie, myślę że niewiadome pewnie się rozwieją. A jeśli nie to zawsze możemy kombinować. HoI4 zakłada ścieżki althistoryczne, więc moglibyśmy dać taki Focus koncepcyjny. Albo zrobić to w formie eventa.
Gregory Mykko - Senator XIII Kadencji Doktor Hab. Spraw Społecznych

Stań na grobie milionów i zapytaj ich, czy honor ma znaczenie. Ich cisza będzie odpowiedzią

[Obrazek: R827141.png]

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Order za Osobiste MęstwoOrder Ojczyzny
Odpowiedz
(12.06.2019, 19:10)Gregory Mykko napisał(a): Natomiast problem na razie jest taki, że mamy 2 przeciwstawne sobie opcje, z czego każda ma dość poważne wady, a zaleta, czyli działający system gospodarczy nie musi być wcale grą wartą świeczki.

Mamy zatem z jednej strony pomysł gospodarki narracyjnej, o uproszczonych schematach (za którą optuje pan Dugosz). Tutaj na przeszkodzie staje fakt rozbieżności narracyjnej między państwami, koniczności wysokiego zaangażowania wielu użytkowników żeby to się mogło rozwijać, jak i po prostu zasady dżentelmeńskiej umowy na której będzie się ten projekt opierał, a którą tak łatwo łamać.
Z drugiej strony jest optowany przeze mnie pomysł (pewnie jeszcze jakiś entuzjasta się znajdzie) gospodarki opartej na systemie. Tutaj problemem w przeciństwie do pierwszej opcji jest samo tworzenie struktury, wymagające wyższej wiedzy informatycznej, i zapewne trochę realnej gotówki.

To nie jest tak, że uważam opcję pierwszą za lepszą. Jest zwyczajnie łatwiejsza. Jeżeli znajdą się słowni informatycy, to ja całym sercem przeskoczę na opcję drugą i będę latał po krajach, by przekonywać je do nowego systemu. Ale zwyczajnie nie można zakładać utworzenie czegoś, gdy nawet nie wiemy, kto ma to stworzyć. Opcja narracyjna jest dla mnie najszybsza i najprostsza. Pomoże jak najsprawniej wyłapać ewentualne błędy, by potem to wprowadzić do systemu. Na tym polega proces tworzenia. Powinniśmy wyciągać wnioski z praktyki, a nie naszych własnych domysłów. Dlatego zachęcam, by zacząć podpisywać umowy z zagranicznymi firmami. Jest tak samo, jak w przypadku systemu wojennego. Siedzieliśmy godzinami i pisaliśmy dziesiątki punktów zasad - nie wyszło. Teraz wystarczył narracyjny konflikt, byśmy wyciągnęli więcej wniosków na temat systemu, niż kiedykolwiek. Podobnie jest z tym handlem. Musimy przede wszystkim zacząć to robić i przyzwyczajać się do nowych opcji gospodarki. To musi być proces, a nie nagła rewolucja. Zwłaszcza, gdy nie ma komu tej rewolucji robić.

Odpowiedz
Topic Options