Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Podstawowe towary - w ujęciu modelu gospodarczego
Temat stanowiący przestrzeń do dyskusji o podstawowych towarach w Suderlandzie. Jeżeli poprosiłbym Was o wskazanie pewnych surowców lub kategorii surowców, do których można uprościć całą naszą gospodarkę, co byście wymielili? Rzecz jasna chodzi tu o stworzenie pewnego modelu, więc uproszczenia są jak najbardziej akceptowane, a nawet pożądane.

Co mam na myśli mówiąc o podstawowych surowcach? Przypomnijcie sobie najlepiej gry komputerowe lub nawet gry planszowe. W wielu z nich wachlarz dostępnych surowców jest ograniczony do kilku podstawowych takich jak np.: drewno, kamień, żywność. Odchodząc od typowych strategii ekonomicznych (gdzie typów dostępnych towarów jest faktycznie dużo), a zbliżając się do rasowych RTSów, obserwujemy także uproszczenie systemu surowców.

Gdybyśmy mieli wprowadzić taki system na gruncie Suderlandu, co Waszym zdaniem byłoby tymi właśnie surowcami podstawowymi? Drewno i kamień wydają się trochę archaiczne i przystają bardziej do średniowiecznego państwa. U nas może zastąpić mogłyby je żelazo oraz beton? Aczkolwiek nadal wskazujemy tutaj konkretne materiały. Może zamiast nich wyodrębnić pewne kategorie np.: materiały budowlane, materiały energetyczne, żywność?

Jestem ciekawy Waszych przemyśleń i spostrzeżeń. Efekty naszej dyskusji być może znajdą wykorzystanie w analizach, opracowaniach lub ewentualnie jakiś systemach informatycznych.

PS. Piszę zamiennie o surowcach i towarach. Generalnie chodzi mi o towary będące przedmiotem produkcji i wymiany w znaczeniu ekonomicznym. Także można zaliczyć do tego usługi, o ile uzna ktoś to za konieczne w jego modelu.
[Obrazek: NzLBupx.png]     [Obrazek: Il9xQZB.png]     [Obrazek: h2Epeb3.png]     [Obrazek: ysbN3sL.png]     [Obrazek: Yxw9Kih.png]     [Obrazek: gL7GFe3.png]     [Obrazek: xHbha88.png]

Profesor Prawa

Order KonstytucjiKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Złota Odznaka „W Służbie Oświaty”Krzyż CzynuOrder Ojczyzny
Odpowiedz
(17.06.2019, 16:48)Ryszard Maj napisał(a): Gdybyśmy mieli wprowadzić taki system na gruncie Suderlandu, co Waszym zdaniem byłoby tymi właśnie surowcami podstawowymi? Drewno i kamień wydają się trochę archaiczne i przystają bardziej do średniowiecznego państwa.

Jak dużo właściwie chciałby Pan uzyskać takich surowców? Kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt?

No i dodam tylko tyle, że drewno i kamień spokojnie mogłyby zostać w takim systemie gospodarczym. To wciąż ważne surowce i mogłyby reprezentować naprawdę wiele z materiałów.

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Order za Osobiste Męstwo
Odpowiedz
Takie podstawowe surowce?
  • stal
  • drewno
  • ropa + wszystkie produkty ropopochodne (benzyna, nafta, tworzywa sztuczne etc.)
  • gaz ziemny
  • stopy aluminium
  • metale rzadkie
  • siarka
  • guma
  • metale szlachetne
  • zboże
  • bydło
Norbert Byfyj - Gubernator Hrabstwa Koburgii, Kierownik Resortu Gospodarki i Finansów, Senator XII Kadencji, Wicemarszałek Senatu Doktor Hab. Chemii

Krzyż CzynuKotylion (3 rocznica niepodległości)Gwiazda Orderu OdrodzeniaOrder za Osobiste MęstwoZłota Odznaka „W Służbie Oświaty”Oznaka Obywatelska
Odpowiedz
Brakuje mi na tej liście jeszcze tego kamienia właśnie.

Odpowiedz
To kwestia otwarta i jestem ciekaw Waszego spojrzenia na ten problem. Więc Panie Ferdynandzie tyle, ile Pan uzna za słuszne. Ważne, aby propozycja była spójna wewnętrznie i jak najlepiej wyczerpująca naszą rzeczywistość i potrzeby.

Do propozycji pana Norberta. Mam wrażenie, że zbyt duże tu rozdrobnienie, a objęte nie zostało wiele innych towarów. Czy ktoś u nas kiedykolwiek produkował siarkę? Za to produkowano np. samochody. Choć samochody to nie surowiec, ale... właśnie, błędnie nazwałem temat. Bardziej chodzi mi tu o towary będące podstawą obrotu i produkcji w naszym państwie.

PS. Zmienię nazwę tematu.
[Obrazek: NzLBupx.png]     [Obrazek: Il9xQZB.png]     [Obrazek: h2Epeb3.png]     [Obrazek: ysbN3sL.png]     [Obrazek: Yxw9Kih.png]     [Obrazek: gL7GFe3.png]     [Obrazek: xHbha88.png]

Profesor Prawa

Order KonstytucjiKotylion (3 rocznica niepodległości)Oznaka Obywatelska Złota Odznaka „W Służbie Oświaty”Krzyż CzynuOrder Ojczyzny
Odpowiedz
Dobrze to towary w ujęciu tego wszystkiego poprawiam o takie spojrzenie:
  • narzędzia (po prostu narzędzia)
  • stal (dominujący w naszej gospodarce)
  • materiały budowlane (bo jednak są też potrzebne, a nasze domy nie są stalowe)
  • samochody (co tu dużo mówić, przemysł motoryzacyjny w tym kraju jest niesamowity)
  • surowce kopalne (węgiel, rudy żelaza, ropa, gaz ziemny i wiele innych)
  • broń (zakłady zbrojeniowe są u nas bardzo silne)
  • samoloty (tutaj też sporo się udało)
  • pojazdy morskie (marynarka u nas rozwinięta)

Więcej nie jestem w stanie, ale pewnie jest tego jeszcze kilka.
Norbert Byfyj - Gubernator Hrabstwa Koburgii, Kierownik Resortu Gospodarki i Finansów, Senator XII Kadencji, Wicemarszałek Senatu Doktor Hab. Chemii

Krzyż CzynuKotylion (3 rocznica niepodległości)Gwiazda Orderu OdrodzeniaOrder za Osobiste MęstwoZłota Odznaka „W Służbie Oświaty”Oznaka Obywatelska
Odpowiedz
Ja bym dodał zwierzęta, pożywienie, elektronikę i ewentualnie materiały radioaktywne.

Odpowiedz
Przy okazji tej debaty przyszedł mi jeden pomysł, ale przedstawię go później jak będzie dopracowany, a może będzie tylko uzupelnieniem tego co tutaj jest debatowane.

Odpowiedz
A więc tak, oto moja propozycja na podział surowców na poszczególne grupy produktów. Starałem się, żeby były w miarę szeroko określone. (inspirowałem się kilkoma pomysłami wyżej):
  • Materiały budowlane
  • Produkty górnicze
  • Paliwo
  • Żywność
  • Pojazdy 
  • Samoloty
  • Statki
  • Broń
  • Usługi
  • Woda
  • Zwierzęta
  • Elektronika
  • Elektryczność
Lista jest dość szeroka, więc w razie czego można usunąć kilka grup, na przykład samoloty, statki i pojazdy połączyć w jedną grupę. Czekam na wasze zdanie na ten temat
Gregory Mykko - Senator XII Kadencji Doktor Hab. Spraw Społecznych

Stań na grobie milionów i zapytaj ich, czy honor ma znaczenie. Ich cisza będzie odpowiedzią

[Obrazek: R827141.png]

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Order za Osobiste MęstwoOrder Ojczyzny
Odpowiedz
Trochę nie rozumiem usług i elektryczności. Co by się pod nimi miało kryć?

Odpowiedz
(18.06.2019, 19:49)Ferdynand Dugosz napisał(a): Trochę nie rozumiem usług i elektryczności. Co by się pod nimi miało kryć?

Elektryczność - tutaj chodzi po prostu o prąd elektryczny, który potrzebny jest do działania w wielu miejscach. Mamy na przykład elektrownię i zamieniamy paliwo na elektryczność, sprzedajemy ją fabrykom, które używają prądu i być może innego surowca aby stworzyć produkt. Tutaj wpadłem na pomysł, żeby dodać możliwość tworzenia przedmiotów specjalnych przez niektóre firmy, które trafiałyby do naszego stanu posiadania w banku (coś takiego już istnieje, z tego co mi się wydaje pan Maj ma w ten sposób zlokalizowany swój samochód) i już w banku prowadzone byłby ewentualnie dalszy obrót towarem. Ogólnie jednak sam nie jestem do tego przekonany i wydaje mi się, że moglibyśmy zrezygnować z elektryczności w celu uproszczenia systemu.

Usługi - tutaj wziąłem szeroką kategorię, pod którą kryją się różne możliwości. Między innymi chodzi o wszelakie muzea, teatry, biura, ale mogą być też między innymi kawiarnie. W przypadku muzeum czy teatru za usługę bierzemy sprzedaż biletu i możliwość zwiedzania. W przypadku restauracji i kawiarni, zamówiony przez nas posiłek również miałby być traktowany jako usługa (do której wykonania potrzebne są inne surowce: żywność + woda = usługa)

Tylko pytanie, czy nasz system w ogóle miałby uwzględniać taką konwersję surowców. Jest to możliwe do realizacji?
Gregory Mykko - Senator XII Kadencji Doktor Hab. Spraw Społecznych

Stań na grobie milionów i zapytaj ich, czy honor ma znaczenie. Ich cisza będzie odpowiedzią

[Obrazek: R827141.png]

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Order za Osobiste MęstwoOrder Ojczyzny
Odpowiedz
Dopiero co znalazłem ten temat, zapowiada się ciekawie, nie powiem. Gospodarki nam trzeba jak suchej ziemi deszczu...
gen. Stanisław Dmowski 

Kotylion (3 rocznica niepodległości)Krzyż Czynu
Odpowiedz
(18.06.2019, 22:18)Gregory Mykko napisał(a):
(18.06.2019, 19:49)Ferdynand Dugosz napisał(a): Trochę nie rozumiem usług i elektryczności. Co by się pod nimi miało kryć?

Elektryczność - tutaj chodzi po prostu o prąd elektryczny, który potrzebny jest do działania w wielu miejscach. Mamy na przykład elektrownię i zamieniamy paliwo na elektryczność, sprzedajemy ją fabrykom, które używają prądu i być może innego surowca aby stworzyć produkt. Tutaj wpadłem na pomysł, żeby dodać możliwość tworzenia przedmiotów specjalnych przez niektóre firmy, które trafiałyby do naszego stanu posiadania w banku (coś takiego już istnieje, z tego co mi się wydaje pan Maj ma w ten sposób zlokalizowany swój samochód) i już w banku prowadzone byłby ewentualnie dalszy obrót towarem. Ogólnie jednak sam nie jestem do tego przekonany i wydaje mi się, że moglibyśmy zrezygnować z elektryczności w celu uproszczenia systemu.

Usługi - tutaj wziąłem szeroką kategorię, pod którą kryją się różne możliwości. Między innymi chodzi o wszelakie muzea, teatry, biura, ale mogą być też między innymi kawiarnie. W przypadku muzeum czy teatru za usługę bierzemy sprzedaż biletu i możliwość zwiedzania. W przypadku restauracji i kawiarni, zamówiony przez nas posiłek również miałby być traktowany jako usługa (do której wykonania potrzebne są inne surowce: żywność + woda = usługa)

Tylko pytanie, czy nasz system w ogóle miałby uwzględniać taką konwersję surowców. Jest to możliwe do realizacji?

O ile elektryczność już rozumiem, tak usługi trochę mniej. Przede wszystkim nie widzę powodu, dla którego ktoś miałby takie muzeum np odwiedzać. Albo po co chodzić do kawiarni? Tutaj też trzeba pomyśleć, jak zachęcić ludzi, by odwiedzali jakieś bardziej przyziemne miejsca. Bo ciężko tu mówić o jakimś stałym zarobku z wirtualnych obywateli. A z kolei ci realni nie chcieliby zwyczajnie płacić za coś, co im nie jest potrzebne.

Druga kwestia, że usługa jest niepotrzebna. Kawiarnie po prostu sprzedają jedzenie. Muzea to wejście dla satysfakcji. Nie wiem, po co to jeszcze komplikować. I przede wszystkim jakbym miał coś z tej listy wyrzucić, to właśnie to, a nie elektryczność.

Ale tak ogólnie poza usługami, to lista mi pasuje. Tylko no jeszcze czeka nas sporo dyskusji na temat gospodarki, żeby to miało ręce i nogi.

Odpowiedz
Na szybko dorzucę, korzystając z mojej chwilowej obecności, że pytanie zadałem z myślą o możliwości stworzenia w przyszłości giełdy lub czegoś w rodzaju elektronicznego systemu gospodarczego. Moglibyście zrewidować Wasze propozycje pod tym kątem? Czy takie założenie coś w nich zmieni? Rzecz jasna nie edytujcie starych propozycji (jako postów), bo one nadal są wartościowe Wink.

Profesor Prawa

Odpowiedz
Myślę, że właśnie to brali pod uwagę, gdy je tworzyli. Z tego co widzę, obydwie propozycje można wykorzystać właśnie do czegoś takiego.

Odpowiedz
Topic Options