Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Nota dyplomatyczna
#1
Wasza Ekscelencjo Szanowny Panie Prezydencie,
Z największym smutkiem przyjąłem wypowiedź Waszej Ekscelencji, jakoby Republika Bialeńska była gotowa na aprobatę klonerstwa, chuligaństwa i łamania prawa. 
Jeszcze większy ból sprawiła mi oraz wszystkim Bialeńczykom sugestia, że w czasie niesuwerennego bytu Bialenii standardy były wyższe. Jak z pewnością Wasza Ekscelencja wie, kwestia suwerenności jest dla Bialenii sprawą honoru, dlatego też nie mogę pozostawić tej wypowiedzi bez reakcji.
Podjąłem decyzję o wycofaniu ambasadora Republiki Bialeńskiej w Republice Suderlandu Thomasa von Lisendorffa, co też niniejszym czynię. 
Mimo tego, pokładam wiarę w dobrą wolę Waszej Ekscelencji oraz całej Republiki Suderlandu, którą darzę dużą estymą. Chcę wierzyć w możliwość kontynuowania pozytywnych relacji pomiędzy naszymi państwami, w szczególności we wspomnianych w Traktacie sferach gospodarki, nauki oraz kultury. 
Z wyrazami poważania, 
Andrzej Swarzewski, Prezydent Republiki Bialeńskiej.

Odpowiedz
#2
Wasza Ekscelencjo,

przyznać muszę, że także i moja osoba z wielkim smutkiem przyjęła starania bialeńskie o sojusz z ww. państwem, starania, które są dla nas co najmniej niezrozumiałe. Wypowiedź została przez Was nadinterpretowana, wskazałem tylko, że dla Bialenii lepszą była współpraca z Sarmacją (nie precyzując, czy chodzi mi o okres protektoratu czy okres paktu gellońskiego) niż z tworami państwopodobnymi umiejscowionymi na kontynencie północnym. Kiedy powiem, że powiedzmy dżuma jest lepsza od cholery, nie oznacza to, że akceptuje oba te stany chorobowe, dokonuję tylko wskazania tzw. mniejszego zła. Próbuje mi Pan wepchnąć w usta słowa, że Bialenia podległa była lepsza od niepodległej, nie zgadzam się na to, nie to zawarte jest w mojej wypowiedzi.

Informację o wycofaniu ambasadora Lisendorffa przyjąłem niejako z ulgą. Jego osoba nie była gwarantem dobrych relacji między naszymi państwami, udzieliliśmy agrementu w nadziei na rozwój naszej współpracy, niestety ww. nie raczył nawet nauczyć się poprawnie wymawiać nazwy naszego państwa, nad czym niezmiernie ubolewamy. Podejmę w najbliższym czasie starania o wycofanie z naszego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Bialenii ambasadora Albrechta Pringsheima, do czasu rozwiązania sporu między naszymi państwami.

Pragnę zaapelować o uspokojenie bialeńskiego społeczeństwa. Na forum naszego państwa nie padły żadne głosy wrogości wobec Republikii Bialeńskiej, nasi mieszkańcy wypowiadają się w poczuciu wielkiej troski o zarówno dobre stosunki międzypaństwowe jak i naszą przyszłość w mikroświecie. Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wypowiedzi bądź co bądź obywatela RS Piotra Pawłowicza jak i Ronona Dexa wyśmiewające nasz kraj. Pokazują one dobitnie, kto tu nie ma odporności na sytuacje nerwowe, kto woli prezentować postawy aroganckie zamiast zdroworozsądkowych. 

Zapewniam Pana Prezydenta o tym, że wiemy, co robimy. Nie szafujemy na prawo i lewo hasłami troski o mikroświat i wychodzenie z mglistych pojęć gett. To co według Was jest dla społeczności międzynarodowej dobre wcale nie musi takie być. Nasza dyplomacja kieruje się tylko i wyłącznie naszą racją stanu, tak jak kardynał Richelieu powiedział, racją, która zapewni prolongatę naszego istnienia w skali lat. Także chcę wierzyć w kontynuację naszej współpracy, jednak im więcej słyszę słów zza naszej granicy, tym ta wiara coraz bardziej przygasa. Czas pokaże...

Z poważaniem

gen. Stanisław Dmowski
Prezydent Republiki Suderlandu


Kotylion (3 rocznica niepodległości)Krzyż Czynu
Odpowiedz
Topic Options